24 Ekim 2014 21:43 Anasayfam Yap Favorilerime Ekle İletişim Künye Ziyaretçi Defteri Sitene Ekle
ADIYAMAN - BATMAN - BİNGÖL - BİTLİS - DİYARBAKIR - ELAZIĞ - HAKKARİ - MARDİN - SİİRT - ŞANLIURFA - ŞIRNAK - TUNCELİ -
Diyarbakır’ın İlk Ve Tek Mercimek Fabrikası Açıldı -
ANASAYFAYA DÖN
13 Temmuz 2010 Salı Saat 09:41
Diyarbakır’ın İlk Ve Tek Mercimek Fabrikası Açıldı
Diyarbakır'da mısır kurutma, bakliyat paketleme, pirinç ve mercimek işleme fabrikası önceki gün düzenlenen görkemli bir açılış töreniyle hizmete girdi.

Fabrikanın açılışına Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Osman Aslan, Kutbettin Arzu, Abdurrahman Kurt, Ali İhsan Merdanoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı TEDGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan, TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, Tarım İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya, işadamları, SİAD mensupları, çok sayıda sanayici, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, davetliler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Bölge için önemli bir tesis

Fabrikanın açılışında bir konuşma yapan Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehdi Eker, bu tür tesislerin hizmete açılmasının sadece ilimiz değil, aynı zamanda bölgemiz ekonomisi açısından büyük katma değer sağlayacağını belirtti. Bu tür devasa tesislerin istihdama ve ekonomiye canlılık getireceğini kaydeden Bakan Eker, ‘Bugün açılışını yaptığımız bu tesisin hayırlı olmasını temenni ediyorum’ diye konuştu.

Bakan Mehdi Eker, istihdama katkılarından dolayı fabrika sahiplerine teşekkür ederek, fabrikanın açılışını gerçekleştirdi.

Tesis için teşekkür etti

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Kutbettin Arzu ise, bölgenin en önemli ve hayati derecede önem taşıyan sektörlerden birinin tarım olduğunu belirterek, mevcut nüfusun yüzde 65'inin tarım ile geçindiğini kaydetti.

Arzu şöyle devam etti: ‘Böyle bir tesisin açılışına katılmaktan dolayı büyük bir mutluluk ve gurur duymaktayım. Bölgemiz insanına aş ve iş sağlayacak, istihdama büyük katkı sunacak bu tesisin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim’ Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler tesisi gezdi. Diyarbakır-Şanlıurfa karayolu yolu üzeri 10. kilometrede yer alan ve tam 10 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Doğu Yıldızı çeltik işleme, bakliyat paketleme ve mısır kurutma fabrikasının muazzam bir kapasiteye sahip olduğunu belirten açılışa katılan sanayici, işadamları ve SİAD yetkilileri ise, ‘Bu tür tesislerin açılmasının bölgemiz ekonomisine çok yönlü getirileri olacak. Öncelikle istihdama büyük faydalar sağlayacak. Bunun dışında kurulan tesis sayesinde bölgemizin dışa bağımlılığı ortadan kaldırılmış olacak’ şeklinde görüşlerini dile getirdiler.

YORUMLAR - YORUM YAZ - HABERİ YAZDIR      
Bu habere henüz yorum yapılmadı. Bu haberde ilk sözü siz söyleyin!

DİĞER HABERLER
SONDAKİKA HABERLER!
SON DAKiKA
YAZARLAR     ÇOK OKUNANLAR
Ahmet AY
İzzettin İÇİN
Mehmet KARABAŞ
Sebgetullah SEYDAOĞLU
Ergün GÜÇLÜ
Recep ACAY
ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET :
milhaber mil
Reklam - İletişim - İnsan Kaynakları - Yayın İlkeleri - MOBİL
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.