HABER: Ergani’de gazetecilere dava | ..::Diyarbakır Olay::..
Ergani’de gazetecilere dava
18 Haziran 2013 Salı Saat 00:45
Ergani Söz Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Zülküf Aydın ve Haber Müdürü Ekrem Senvar hakkında, "3 Kürt Siyasetçi Uğurlandı" başlığı altında haber yaptıkları için dava açıldı. Dava önümüzdeki günlerde görülecek.

Ergani'de 9 yıldan bu yana yayın yapan Ergani Söz Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Zülküf Aydın ve Haber Müdürü Ekrem Senvar, Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile ilgili yaptığı haberi "3 Kürt Siyasetçi Uğurlandı" başlığı altında yaptı. Aydın ve Senvar hakkında Ergani Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Açılan soruşturmanın sonunda ise iddianame hazırlandı. Önümüzdeki günlerde Ergani Asliye Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşması görülecek olan davada, Aydın ve Senvar'ın cezalandırılması isteniyor.
Hazırlanan iddianame
Aydın ve Senvar hakkında hazırlanan iddianamede şöyle deniliyor: "Ergani Söz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zülküf Aydın, Haber Müdürü Ekrem Senvar'ın haftalık olarak yayınlanan Ergani Söz Gazetesi’nin 18/01/2013 tarihli 433 sayılı yayında, PKK KONGRE-GEL üyesi olan ve Paris'te uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Sakine Cansız, Leyla Söylemez ve Fidan Doğan hakkında gazetenin birinci sayfasında bu kişilerin örgüt üyesi olmalarına ve siyaset ile uğraşmamalarına rağmen '3 Kürt siyasetçi uğurlandı' başlığını attıkları, böylelikle Aydın ve Senvar'ın üzerlerine atılı suçu işledikleri tüm dosya kapsamından anlaşıldığından, şüphelilerin yargılanmalarının mahkememizce yapılarak cezalandırılmalarına ve TCK'nun 53. maddesi gereğince belirli hakları kullanmaktan yoksun bırakmalarına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur" denildi. (DİHA)

http://www.diyarbakirolay.com.tr/Erganide-gazetecilere-dava-haberi-14561

Ergani’de gazetecilere dava