26 Ekim 2014 04:53 Anasayfam Yap Favorilerime Ekle İletişim Künye Ziyaretçi Defteri Sitene Ekle
ADIYAMAN - BATMAN - BİNGÖL - BİTLİS - DİYARBAKIR - ELAZIĞ - HAKKARİ - MARDİN - SİİRT - ŞANLIURFA - ŞIRNAK - TUNCELİ -
Yöresel Motifler Canlanıyor -
ANASAYFAYA DÖN
01 Mayıs 2011 Pazar Saat 12:19
Yöresel Motifler Canlanıyor
Geçmiş yıllarda hemen her evde dokunan kendine özgü motif ve desenleriyle dünyaca üne sahip Hakkari kilimleri, başlatılan proje ile yeniden tezgahlardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Hakkari kilimlerinin kaybettiği üne yeniden kavuşması için Valilik Merkez ve Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Hakkari Kilim Limited Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan 208 bin liralık "El Emeği Göz Nuru Otantik Hakkari Kilimleri Dokuma" projesi, Devlet Planlama Teşkilatı Sosyal Destek (SODES) programına sunuldu. Hakkari Kilim Limited Şirketi Genel Müdürü Aziz Akın, SODES tarafından kabul edilen proje ile maddi durumu iyi olmayan kadınların kilim dokuyarak yok olmaya yüz tutan sanatı yeniden canlandırmasının ve aile bütçelerine katkı sunmasının amaçlandığını belirtti.

SODES'e sunulan projenin kabul edilmesiyle umutlarının arttığını ifade eden Akın, şunları kaydetti: "Bu proje, Hakkari'ye özgü bir dokuma türü olan ilimiz dışında hiçbir yörede ikinci bir örneği görülmeyen Sine, Gülsarya, Çılgül, Gülgever, Şamari, Lüleper ve Hevçeker gibi yöresel motiflerin yeniden canlanmasını sağlayacaktır. Biz de proje kapsamında dokunacak kilimlerin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını sağlayacağız. Proje sayesinde, kadınların ev ekonomisine katkı sunmasıyla geçim sıkıntıları nedeniyle oluşan aile içi şiddet ve huzursuzluklar da azalmış olacak. " Projenin 10 ay süreceğini anlatan Akın, projeye katılan 100 kadına ayda 200 lira harçlık verileceğini ifade etti.

YORUMLAR - YORUM YAZ - HABERİ YAZDIR      
Bu habere henüz yorum yapılmadı. Bu haberde ilk sözü siz söyleyin!

DİĞER HABERLER
SONDAKİKA HABERLER!
SON DAKiKA
YAZARLAR     ÇOK OKUNANLAR
Ahmet AY
İzzettin İÇİN
Mehmet KARABAŞ
Sebgetullah SEYDAOĞLU
Ergün GÜÇLÜ
Recep ACAY
ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET :
milhaber mil
Reklam - İletişim - İnsan Kaynakları - Yayın İlkeleri - MOBİL
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.