31 Ekim 2014 16:45 Anasayfam Yap Favorilerime Ekle İletişim Künye Ziyaretçi Defteri Sitene Ekle
ADIYAMAN - BATMAN - BİNGÖL - BİTLİS - DİYARBAKIR - ELAZIĞ - HAKKARİ - MARDİN - SİİRT - ŞANLIURFA - ŞIRNAK - TUNCELİ -
Avrupa Standartlarında Eflatun Okulları -
ANASAYFAYA DÖN
22 Eylül 2010 Çarşamba Saat 09:28
Avrupa Standartlarında Eflatun Okulları
Diyarbakır’da açılan Eflatun okulları, Avrupa standartlarında verdiği eğitim kalitesi ile şimdiden ilgi odağı oldu.

Eflatun Okulları Genel Müdürü  Ahmet Aybak gazetemizi ziyaret ederek sorularımızı yanıtladı.

Eflatun okulları 2010-2011 Eğitim Öğretim yılına kapılarını açtı. Öğrenci ve velilerin heyecanla beklediği Eflatun okulları, eğitim, spor ve sanat komplekslerinin tasarımıyla Türkiye’de seçkin okullar arasına girmeye hazırlanıyor. Çevre düzenlemelerinin devam etmesine karşın veli ve öğrencilerden tam not almayı başaran Eflatun okulları yenilikçi eğitim anlayışıyla eğitim ve öğretime başladı. Salı günü uyguladıkları ‘Hazır Bulunuşluk Sınavı’ ile öğrencilerin tüm eksiklerini tespit etmeyi hedeflediklerini söyleyen Eflatun Okulları Genel Müdürü Ahmet Aybak, amaçlarının eğitim ve öğretimde tam öğrenme anlayışını gerçek anlamda hayata geçirmek olduğunu ifade etti.

Eflatun okulları hakkında öğrenmek istediklerimizi biz sorduk, Genel Müdür  Aybak yanıtladı.

Eflatun okulları gördüğümüz kadarıyla Türkiye’de seçkin okullar arasına girecek bir yapıya sahip. Bu yapıyı nasıl tasarladınız. Eflatun okulları nasıl bir hayalden yola çıkarak bu noktaya geldi?

Şimdiye kadar her anlamda bizi besleyen bu topraklara, bu coğrafyaya dünya standartlarında bir eğitim öğretim kurumu kazandırarak vefamızı gösterme isteğimiz Eflatun okulları hayalini doğurdu. Eleştirmek yerine en güzelini, en idealini yaparak insanımıza ve insanlığa hizmet etmek istedik. Ve ‘neden olmasın’ dediğimizde Eflatun okulları ortaya çıktı.

Okullarda sunduğunuz olanaklar nelerdir? Öğrencilerinizi nasıl bir okul bekliyor?

Okulumuzdaki farklı yaşam alanlarını ve aktiviteleri kısaca anlatmak gerekirse, uzay bilimleri merkezi, gözlemevi, iklim istasyonu, medical center, yüzme havuzları, sera ve hobi bahçeleri, sergi salonları, cep sinemaları, gökkuşağı yolu, bilgi evi, oyun parkı, buz pateni pisti, müzik odası, mini hayvanat bahçesi, play room, köy evi, trafik eğitim alanı, hayal odası, modern derslikler, bilim laboratuvarları, bilgi teknolojileri merkezi, kongre merkezi, basketbol sahası, halı saha, voleybol sahası, mini golf alanı, açık tenis kortu, kapalı spor salonu,  tırmanma platformu, PDR merkezi, ilham odası, cafe house ve anfi tiyatro gibi alanlar kurumumuzda ön plana çıkanlar arasında sayılabilir. Bu alanlarla ilgili fikir oluşması açısından internet sitemizi ziyaret edebilir, yakından görmek için okulumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Okulunuzun bu çok yönlü yapısı çerçevesinde nasıl bir eğitim sistemi uygulamayı düşünüyorsunuz?

Okulumuzda oluşturduğumuz her alan eğitim sistemimizin bir parçasıdır. Bu nedenle öğretmenlerimiz bu olanakları kullanabilecek yeterlilikteki kişiler arasından seçilerek olanaklarımızı kullanacak yeterliliğe getirilmek üzere çeşitli eğitim programlarına tabi tutulmuştur. Geçmişin insani erdemleriyle, bugünün teknoloji ve gelişmelerini harmanlayarak, geleceği şekillendiren bir eğitim yapısı meydana getirdik.

Öğrencilerinizin SBS ve üniversite sınavlarındaki başarılarına yönelik çalışmalarınız olacak mı? Bu konuda nasıl bir yaklaşım sergileyeceksiniz?

Bildiğiniz gibi ülkemizde dershanelerin ve özel ders taleplerinin ortaya çıkması ve giderek yoğunlaşmasının temelinde okullarda uygulanan eğitimin yetersiz olması ve eğitim olanaklarının sınırlılıkları gerekçe olarak gösterilmektedir.  Biz bu anlamda her eğitim anlayışımız hem insanın hayal gücüyle sınırlı eğitim olanaklarımız hem de kadromuzla öğrencilerimizi dershane ya da özel ders gibi hiçbir uygulamaya muhtaç bırakmadan hayallerine kavuşturmayı umut ediyoruz. 2010-2011 eğitim öğretim döneminde de bu konuda kesin bir kararlılıkla yola çıktığımızı özellikle belirtmek istiyorum.

Okulunuzun sitesini incelerken okul kuralları arasında beyaz kart, sarı kart gibi uygulamalarla karşılaştık. Bize bu uygulamalardan bahseder misiniz? Bunun Dışında uyguladığınız yenilikçi uygulamalarınız nelerdir?

Eflatun okulları bir çok donanıma sahip bir kurum olmanın ötesinde yenilikleriyle bölgemize hatta ülkemize farklı bakış açıları kazandırmayı hedefleyen bir kurum olma hayaliyle doğduk. Bizim diğer özel eğitim kurumlarını da etkilemek istediğimiz en önemli yönümüz yeniliklerimizin hayallerimizle sınırlı olmasıdır. Beyaz kart, sarı kart uygulamasıyla da amacımız yalnızca hatayı cezalandıran, yanlışı hatırlatan eğitim anlayışının üzerine iyiyi ve doğruyu ödüllendiren ve hatırlatan  bir anlayış yaratmak istiyoruz.

Eflatun okulları tasarımcıları olarak ileriye dönük projeleriniz var mı? Önümüzdeki dönemle ilgili hedefleriniz nelerdir?

Türkiye’nin farklı bölgelerinde de yeni okullar kuran, dünyadaki gelişmelere katkıda bulunan, öğrencilerinin uluslararası sahalarda sesini duyurabildiği, geleceği şekillendirecek insanları yetiştiren bir kurum olma vizyonuyla çıktığımız bu yolda amacımız öğrencilerimize ve velilerimize dünya standartlarında bir eğitimin olanaklarını sunmak ,Türkiye’de ve Uluslararası arenada saygın, öncü bir kurum olmak ve çok yönlü, bir üniversiteyi bölgemize kazandırmaktır.

YORUMLAR - YORUM YAZ - HABERİ YAZDIR      
Bu habere henüz yorum yapılmadı. Bu haberde ilk sözü siz söyleyin!

DİĞER HABERLER
SONDAKİKA HABERLER!
SON DAKiKA
YAZARLAR     ÇOK OKUNANLAR
İzzettin İÇİN
Mehmet KARABAŞ
Sebgetullah SEYDAOĞLU
Ergün GÜÇLÜ
Recep ACAY
ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET :
milhaber mil
Reklam - İletişim - İnsan Kaynakları - Yayın İlkeleri - MOBİL
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.