Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert
Advert

Engelliler okuma-yazma öğrendi

Diyarbakır’ın Kayapınar Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engellilere yönelik okuma-yazma eğitimi verildi. 14 öğrencinin katıldığı eğitimlerde 10 öğrenci kursu başarıyla bitirdi. Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, kursun temel amacının eğitim alanında çağ dışına çıkan engelli bireylerin burada okuma yazma ve sosyalleşme konusunda eğitim şeklinde olduğunu söyledi..

Engelliler okuma-yazma öğrendi
Engelliler okuma-yazma öğrendi
Advert

Diyarbakır’ın Kayapınar Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engellilere yönelik okuma-yazma eğitimi verildi. 14 öğrencinin katıldığı eğitimlerde 10 öğrenci kursu başarıyla bitirdi. Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, kursun temel amacının eğitim alanında çağ dışına çıkan engelli bireylerin burada okuma yazma ve sosyalleşme konusunda eğitim şeklinde olduğunu söyledi.
Kayapınar Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki çeşitli branşlarda açılan kurslara katılan engellilere yönelik okuma-yazma eğitimi verildi. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen eğitime 14 engelli katıldı. Haftada 10 saat verilen 1. kademe okuma-yazma kursu 12 hafta sürdü. Kursa katılan 14 öğrenciden 10’u yapılan 1. kademe sınavından başarı ile geçerek, okuma yazma öğrendi.
Sabırla başardılar
Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, okuryazarlığın sağlıklı bireylerin kendini ifade edebilmesi açısından büyük önem arz ederken, özel eğitime gereksinim duyan öğrenciler için bu durumun ne denli önem arz ettiğinin manidar olduğunu söyledi. Kılıç, “Özellikle toplumsal yaşam içerisinde hayatlarını bağımsız bir şekilde idame etmeleri yönünden okuryazar oluşları en önemli basamağı oluşturmaktadır. Özel bireylerde okuma yazma süreci sağlıklı bireylere nazaran daha zor bir sürece tekabül etmektedir. Bu zorlu süreç öğretmen, öğrenci ve aile üçgeninde gerçekleşmektedir. Bu üçgenin en önemli yapıtaşı ise sabırdır. Bu sancılı süreçte öğrencinin motivasyonu yüksek tutulmalı, başarısızlık duygusuna düşüp okuma yazmaya karşı-tepki oluşturmadan ilerleme sağlanmalıdır. Aile ile işbirliği içinde gerçekleştirilen bu süreçte öğrencinin öğrenme kapasitesi de elbette ki yüksek olacaktır” dedi.
"Duyarlı aileler sayesinde güzel neticeler aldık"
Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki öğrencilerin özel eğitime gereksinim duyan bireylerden oluştuğuna işaret eden Başkan Kılıç, “Bu öğrencilerimizin büyük çoğunluğu hafif düzey mental reterdasyon tanısı konulmuş olup aynı zamanda aralarında fiziksel rahatsızlığı olan öğrencilerimiz de bulunmaktadır. Eğitim sürecinde öğretmenlerimiz öncelikle öğrencilerimize görselliği baz alan materyaller üzerinden harfleri tanıtıp, somut örneklerle kelimeler öğrettik. Mental rahatsızlıklarından ötürü unutkanlık sorunuyla karşı karşıya olduğumuz için bu süreçte okulda öğrendiklerini evde tekrar etmeleri çok önemliydi. Bu konuda duyarlı olan ailelerimiz sayesinde birinci kademede güzel neticeler aldık” diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PKK sığınağında yaşam malzemesi ele geçirildi
PKK sığınağında yaşam malzemesi ele geçirildi
Amed Sportif Faaliyetler’de seçmeler tamamlandı
Amed Sportif Faaliyetler’de seçmeler tamamlandı
diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği mardin evden eve nakliyat şırnak evden eve nakliyat izmir evden eve nakliyat izmir balçova evden eve nakliyat diyarbakır marka tescil firması diyarbakır web tasarım, diyarbakır sosyal medya uzmanı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi