Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert
Advert

Demirbaş hakkında 22,5 yıla hapis istemiyle dava açıldı

Diyarbakır’ın eski Sur İlçe Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında, 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, belediye personeline yazdırtılan ilaçların terör örgütü PYD’ye gönderildiğine yer verirlerek, Demirbaş’ın terör örgütünün finansmanına kuryelik yaptığının tespit edildiğine dikkat çekildi..

Demirbaş hakkında 22,5 yıla hapis istemiyle dava açıldı
Demirbaş hakkında 22,5 yıla hapis istemiyle dava açıldı
Advert

Diyarbakır’ın eski Sur İlçe Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında, 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, belediye personeline yazdırtılan ilaçların terör örgütü PYD’ye gönderildiğine yer verirlerek, Demirbaş’ın terör örgütünün finansmanına kuryelik yaptığının tespit edildiğine dikkat çekildi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, soruşturma yürütülen eski Sur İlçe Belediyesi Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, Demirbaş’ın belediye başkanı olduğu dönemde Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Daimi Meclis üyesi olduğu belirtildi. Demirbaş’ın, Kürtleri devlete karşı DTK çatısı altında örgütlemeye çalıştığına dikkat çekilen iddianamede, terör örgütünün talimatıyla 20 ayrı eylem ve terörist cenazesine katıldığı ve sözde demokratik özerkliğin ilanı için belediye başkanı olarak görev faaliyet yaptığı kaydedildi.
İddianamede, Türkiye aleyhinde DTK ile ortak çalışan diplomatik bir grubun olduğu ve bu grubun Suriye lehine faaliyet yürüttüğünün tespit edildiği aktarılarak, DTK ile bu grup arasında irtibat sağlayan kişinin ABD vatandaşı olduğunun belirlendiği kaydedildi. Bu şahsın, PYD terör örgütüne yardım gönderilmesi için DTK’da faaliyetlerde bulunduğuna da işaret edilen iddianamede, belediye personellerinin kendi üzerlerine ilaç yazdırtarak bu ilaçları PYD terör örgütüne STK ve dernekler aracılığı ile gönderdiği ileri sürüldü. DTK’nın Suriye birliği adı altında bir grupla görüşmeler içerisinde olduğunun tespit edildiğinin belirtildiği iddianamede, Demirbaş’ın şüphelinin bu konudaki görüşmelerinde şifreli konuştuğunun tespit edildiği kaydedildi.

Terör örgütünün finansına kuryelik yapmış
İddianamede, Emniyet Müdürlüğüne yapılan ihbar üzerine, 10 Aralık 2010’da yakalanan bir kişinin bilgisayarında inceleme yapıldığı ve incelemede Demirbaş’ın yurt dışından Türkiye’de faaliyet yürüten terör örgütü mensuplarına verilmek üzere 45 bin 200 Euro getirdiğinin anlaşıldığı, Demirbaş’ın terör örgütünün finansmanına kuryelik yaptığının tespit edildiğini bildirilerek, paranın şüpheliye aktarıldığı tarih ile şüphelinin yurt dışına çıkış ve dönüş zaman aralığının uyuştuğu kaydedildi. Demirbaş’ın silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçunu işlediğinin anlaşıldığına da dikkat çekilen iddianamede, alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılmasına karar verilmesi talep edildi.
İddianame, sunulduğu 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilerek, Demirbaş hakkında, “Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçlamasıyla 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Demirbaş’ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Jandarma ekiplerinin arama yaptığı 2 evde silah ve mühimmat ele geçirildi
Jandarma ekiplerinin arama yaptığı 2 evde silah ve mühimmat ele geçirildi
Şanlıurfa’da trafik kazası: 2 ölü, 2 yaralı
Şanlıurfa’da trafik kazası: 2 ölü, 2 yaralı
diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği mardin evden eve nakliyat şırnak evden eve nakliyat izmir evden eve nakliyat izmir balçova evden eve nakliyat diyarbakır marka tescil firması diyarbakır web tasarım, diyarbakır sosyal medya uzmanı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi