Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert
Advert

Tarihi manastırda zeytin hasadı başladı

Mardin’de bulunan tarihi Deyrulzafan Manastırı çevresinde bulunan 4 bin 500 zeytin ağacında hasat başladı. Deyrulzafaran Manastırı Bakım Onarım ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Hiçbezmez, bölgenin en kaliteli zeytinin bu topraklarda yetiştiğini belirtti..

Tarihi manastırda zeytin hasadı başladı
Tarihi manastırda zeytin hasadı başladı
Advert

Mardin’de bulunan tarihi Deyrulzafan Manastırı çevresinde bulunan 4 bin 500 zeytin ağacında hasat başladı. Deyrulzafaran Manastırı Bakım Onarım ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Hiçbezmez, bölgenin en kaliteli zeytinin bu topraklarda yetiştiğini belirtti.
Mardin’de geçtiğimizi günlerde “Zeytin Gen Bahçesi” kurulan tarihi Deyrulzafaran Manastırı çevresinde zeytin hasadı başladı. Deyrulzafaran Manastırı Bakım Onarım ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Hiçbezmez, Harran Üniversitesi ile ortak bir çalışma yaptıklarını belirtti. 4 bin 500 adet zeytin ağaçlarının olduğunu ifade eden Hiçbezmez, “Bu sene 20 ila 25 ton arasında bir hasadımız oldu. Yeni toplamaya başladık. Yarısını sofralık zeytin olarak işleyip gönderiyoruz. Yarısını da yağlık olarak ayırıp zeytinyağı haline getirip onu da piyasaya sürüyoruz. Üst düzey bir kalitemiz var. Zeytinyağı kalite ödülü aldık. Kalitemiz oldukça yüksek” dedi.
4 çeşit zeytinlerinin bulunduğunu anlatan Hiçbezmez, “Ayvalık, Gemlik, Domat ve yeni bir tırtırlı çeşidimiz var. Harran Üniversitesi ile birlikte bir çalışmamız oldu. Onlarla birlikte burada güzel bir gen bahçesi kurduk. Bütün bölgenin zeytinlerinin genlerini bulup, çoğaltıp inşallah bölgeye hayırlı bir iş yapmış olacağız. 4 bin 500 üzüm, 9 bin de badem ağacımız var. Manastırın etrafına meyve ağaçları da dikmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Hiçbezmez, yetiştirdikleri zeytini iç piyasaya ve İstanbul’da bulunan Süryani cemaatlerinin üyelerine sattıklarını da dile getirdi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terörün yerini huzura bırakması ile dağlar ve yaylalar şenlendi
Terörün yerini huzura bırakması ile dağlar ve yaylalar şenlendi
Bakan Kurum: “Çukur teröründe canlarını veren şehitlerimizin olduğu alanları gezdik”
Bakan Kurum: “Çukur teröründe canlarını veren şehitlerimizin olduğu alanları gezdik”
diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği mardin evden eve nakliyat şırnak evden eve nakliyat izmir evden eve nakliyat izmir balçova evden eve nakliyat diyarbakır marka tescil firması diyarbakır web tasarım, diyarbakır sosyal medya uzmanı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi