Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert

Güneydoğu’da 29 Ekim halaylarla kutlandı

Güneydoğu’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlamalarda, halk ve protokol üyeleri halayda buluştu..

Güneydoğu’da 29 Ekim halaylarla kutlandı
Güneydoğu’da 29 Ekim halaylarla kutlandı
Advert

Güneydoğu’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlamalarda, halk ve protokol üyeleri halayda buluştu.
Tüm yurtta olduğu gibi Güneydoğu’da da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Diyarbakır, Şırnak, Batman, Siirt ve Mardin’in Midyat ilçesinde düzenlenen etkinliklerde, resmigeçitler yapıldı, şiirler okunup, halaylar çekildi. Kutlamalara, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

Diyarbakır
Diyarbakır Valiliği önünde gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, kamu kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı. Kutlamalar, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cumali Atilla’nın vatandaşı selamlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından halk oyunları ekiplerinin Türkçe ve Kürtçe ezgilerle sergiledikleri gösteriler kutlamalara damga vurdu. Elazığ Caddesi’nde başlayan ve Valilik önünde sona eren halk koşusunda ise çeşitli kategorilerde dereceye girenlere madalyaların yanı sıra para ödülü verildi. Vali Güzeloğlu, “İçte ve dışta bu büyük devletin ve milletin bu kutlu yürüyüşünü engellemek isteyen ihanet odakları, terör odakları PKK, FETÖ, DHKP-C ve bunun bütün uzantıları çok net açık bilmelidir ki bu millet ve devlet her dönem ve her zaman olduğu gibi bütün bu ihaneti bertaraf edecek ve bütün bu tehditleri yok edecek bir imana ve kuvvete sahiptir. Bu milletin her bir ferdi bu kararlılıkla, imanla ve inançla aşılmaz bir abidedir. Ne yaparlarsa yapsınlar dimdik yürüyüşümüz devam etmekte ve gelecek her gün bu devlet ve millet daha güzel bir geleceğe doğru yol almaktadır. 15 Temmuz ihanetinde de ortaya konulan bütün tehditlerde de açıkça görüldü ki bu milletin her bir ferdi ve evladı meydanlarda, alanlarda demokrasi nöbetine, bütün bu değerlere sahip çıkmak noktasında dimdik ayakta. Diyarbakır da bu kararlılığı çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bütün terör örgütlerinin uzantıları ve bunların işbirlikçileri, bu milletin kararlılığı karşısında yok olmaya ve yenilmeye mahkumdur. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana asil evlatlarının omuzlarında çok büyük gelişmeleri ve kazanımları sağlamıştır. Her alanda, her konuda bugün gelişme ve büyümeye devam eden, milli ve yerli uçağından gemisine ve kararlılığıyla dünya üzerindeki politikaları belirleyen bir konumdayız. Aynı zamanda dünyada mağdur ve mazlumların yanındayız. Cumhuriyeti emanet ettiğimiz gençler bu değerlerin taşıyıcısı, zenginleştirici ve şüphesiz yarınlara devredecek en büyük güç. Gazi Mustafa Kemal Atatürk gençlere hitaben, ‘Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve geliştirecek sizlersiniz’ dedi. Bilimde, teknolojide, her alanda bu milleti ve devleti daha iyi bir geleceğe taşıma kararlılığının güvencesisiniz. Çağı anlamak ve bu çağın değerleriyle daha güzel bir yarınları sağlamak adına en büyük güvencemiz sizlersiniz. Sizlere güveniyoruz” dedi. Tören asker, gazi, polis ve öğrencilerin geçişi ile sona erdi.

Şırnak
Şırnak’ta kutlamalar, valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Çelenk törenine, Vali Mehmet Aktaş, 23’üncü Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakçı, Belediye Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu, askeri ve mülki erkan katıldı. Buradaki tören, çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi. Daha sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Stadyumu’nda kutlama düzenlendi. Protokol üyelerinin yanı sıra 7’den 70’e çok sayıda vatandaşın katıldığı kutlamada, oratoryo, şiir ve halk oyunları gösterileri yapılıp, çeşitli alanlarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Vali Mehmet Aktaş, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyetini darbe teşebbüsleri ve her türlü terör belasıyla bölmek isteyenlerin karşısında kahraman milletin dimdik durduğunu, emperyalist ve Siyonist güçler ile onların taşeron örgütlerine fırsat vermediğini ifade etti. Kutlamalar, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Batman
Batman’da, Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Ahmet Deniz’in makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından Turgut Özal Bulvarı’nda devam etti. Kutlamalara, Vali Ahmet Deniz, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Coşkun Uçarcılar, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, askeri erkan, kamu kurumları yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Deniz, Garnizon Komutanı Uçarcılar ve Belediye Başkan Vekili Aksoy’un tören aracıyla vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Renkli görüntüler oluşan kutlamalarda, Vali Deniz halayın başını çekerken, vatandaşlar da el ele tutuşarak, halaya dahil oldu. Vali Deniz, Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde büyümesi ve bölgesinde liderlik yapmasının bazı güçleri rahatsız ettiğini belirterek, “Bu güçler terör örgütlerini kullanarak ülkemizin huzur ve güvenini bozmak için çalışmakta, birlik ve beraberliğimizi hedef almaktadır. Ancak darbe girişimi de dahil olmak üzere bir kez daha gördük ki, bu aziz millet istiklal ve istikbalimizin en büyük sigortasıdır” diye konuştu.

Siirt
Siirt’te Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Daha sonra ise valilik önündeki kutlamalara geçildi. Kent protokolünün yanı sıra vatandaşların da katıldığı kutlamalarda konuşan Vali Atik, bugün Türkiye’nin her köşesinde ortak bir coşku ve heyecana tanıklık ettiklerini belirtti. Cumhuriyetin kuruluşunun 94’üncü yıldönümünün olduğunu anımsatan Atik, “Cumhuriyetimizin ve devletimizin yapmış olduğu atılımları içine sindiremeyen düşmanların 94 yıldır pusuda beklediğini görmekteyiz. Düşman sadece dışarıda değil, içeride de hareket halinde. Hatta pusudaki düşman, bazen satın aldıklarıyla, gelecek vaat ettikleriyle, aklını çeldikleriyle, bizdenmiş gibi görünerek de hareket edebiliyor. 15 Temmuz darbe teşebbüsü işte böyle bir alçaklığın ürünüdür. Aklını kiraya vermiş, ekmeğini yediği ülkeye namlu çevirmiş Pensilvanyalı katiller, Türk tarihinde eşi benzeri olmayan bir ihanet ve rezalete imza atmışlardır” ifadelerine bulundu. Ardından, öğrenciler şiir okuyup, kahramanlık türküleri seslendirdi. Halk oyunları ekibinin de gösteri yaptığı kutlamalarda, vatandaşlar davul ve zurna eşliğinde halay çekti. Kutlama, “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Mardin
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Mardin’in Midyat ilçesinde de coşkuyla kutlandı. Midyat Belediye Sarayı önünde yapılan kutlamalarda, Kaymakam Hüseyin Tekin, eşi Merve Tekin, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, Garnizon Komutanı Ebubekir Oğuz Utku, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, kurum amirleri, kuvvet komutanları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmalarla devam etti. Tören alanını hınca hınç dolduran vatandaşlar, öğrenciler tarafından hazırlanan gösterileri ilgiyle izledi. Kemençe eşliğinde halay çeken vatandaşlar, Cumhuriyetin kuruluşunun 94. yılını kutlamanın sevincini yaşadı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyarbakır’da uyuşturucuya darbe
Diyarbakır’da uyuşturucuya darbe
O PKK’lı Batman’da yakalandı
O PKK’lı Batman’da yakalandı
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi