Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert

Hasankeyf’te Artuklu dönemine ait 60 mezar bulundu

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde devam eden arkeolojik kazı çalışmalarında Artuklu dönemine ait 60 yeni mezar bulundu. Mezarların arasında 125 santimetre uzunluğunda sanduka da bulundu..

Hasankeyf’te Artuklu dönemine ait 60 mezar bulundu
Hasankeyf’te Artuklu dönemine ait 60 mezar bulundu
Advert

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde devam eden arkeolojik kazı çalışmalarında Artuklu dönemine ait 60 yeni mezar bulundu. Mezarların arasında 125 santimetre uzunluğunda sanduka da bulundu.
Hasankeyf eski mezarlıkta yapılan arkeolojik kazı çalışmalarıyla ilgili İHA muhabirine bilgi veren Hasankeyf Arkeolojik Kazı Başkanı Yrd. Doç. Zekai Erdal, 2 haftadan beri yapılan kazı çalışmalarında Artuklu dönemine ait 60 yeni mezar bulunduğunu söyledi. Yapılan kazı çalışmalarında bulunan eserlerin kayıt altına alındıktan sonra taşınabilir eserlerin müzede sergileneceğini belirten Erdal, “Kazı yapılan alan Artuklu yani Eyyubiler öncesi dönemdeki mezarlık olarak adlandırılıyor. Şehrin kuzeyinde ve kalenin dışında yer alıyor. Yöre halkı da burayı eski bir mezarlık olarak adlandırıyor. Yaklaşık 2 haftadır süren bir temizlik çalışmaları neticesinde 60’ın üzerinde mezar tespit edildi. Bu mezarların 30’unda yazı ve süsleme var, bunların haricinde de yine mezarlık içerisinde şahideli mezar tipleri ve sandukalı mezarlar ortaya çıktı” dedi.

“125 santimetre uzunluğunda sanduka bulundu”
Ortalama 96 santimetre olan sandukalı mezarlar arasında 125 santimetre uzunluğunda sanduka bulunduğunu anlatan Erdal, “Mezarlık İslami döneme ait olduğu için şahideler üzerine genellikle dini içerikli ayetler, hadisler veya ölümün verdiği acı ile alakalı mersiye tarzında iç yakan şiirler yer alıyor. Bunların dışında kişinin kim olduğu ve ölüm yılı, dini, ekonomik statüsü yer alıyor. Kazı çalışmalarımız 15 Aralık tarihine kadar devam edecek” diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnsanlar akın edince On Gözlü Köprü kapatıldı
İnsanlar akın edince On Gözlü Köprü kapatıldı
‘Diyarbakırspor'u kurtardık, bu kent neden suskun’
‘Diyarbakırspor'u kurtardık, bu kent neden suskun’
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi