Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert
Advert

15 dakikada sağlığına kavuştu

Diyarbakır’da, akciğerinde meydana gelen balonlaşma nedeniyle oksijen almada zorluk çeken hasta, bölgede ilk defa uygulanan tıpalama yöntemi ile 15 dakikada sağlığına kavuştu..

15 dakikada sağlığına kavuştu
15 dakikada sağlığına kavuştu
Advert

Diyarbakır’da, akciğerinde meydana gelen balonlaşma nedeniyle oksijen almada zorluk çeken hasta, bölgede ilk defa uygulanan tıpalama yöntemi ile 15 dakikada sağlığına kavuştu.
Diyarbakırlı 70 yaşındaki Fuat Birbir, bir süredir nefes almakta zorluk çekmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Dicle Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Adürrahman Şenyiğit’e görünen Birbir’in akciğerinin alt kısmında balonlaşma tespit edildi. Zaman kaybetmeden ameliyat olması gerektiği bildirilen Birbir’e, bölgede ilk defa denenecek olan tıpalama yönteminden bahsedildi. Kesi olmadan, ameliyatsız tedaviyi kabul eden Birbir, dün gerçekleştirilen 15 dakikalık operasyonla akciğerindeki balonlardan kurtulup sağlığına kavuştu.
Operasyonla ilgili bilgi veren Dicle Üniversitesi Göğüs TBC Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürrahman Şenyiğit, bronşitin amfizem denilen tipinde, akciğerlerde yaygın derecede balonlaşmaların meydana gelebileceğini söyledi. Bu balonlaşan bölgeden akciğerin sağlam bölgelerine baskı yapılıp oksijen almayı, karbondioksit vermeyi engellediğine dikkat çeken Prof. Dr. Şenyiğit, “Aşırı derecede balonlaşan bölgeyi siz kapatırsanız sağlam olan akciğer bölümü açılır ve daha rahat bir şekilde hasta nefes alıp verebilir. Bizim hastamızın da akciğer sağ alt lobunda ciddi bir balonlaşma mevcuttu. Biz bu hastaya Güneydoğu’da ilk defa yapılacak bir yöntemle valf taktık. Bu valf sistemi ile o bölgeyi küçültüp, akciğerin geri kalan diğer kısmının, sağlam olan kısmının daha rahat işlev görmesini sağlayacağız. Son derece basit bir işlemdir. Aslında ameliyathane dışında normal klinikte de yapılabilir ama ilk vakamız olduğu için ameliyathaneye aldık. 15 dakikalık basit bir işlem sonrası hasta aynı gün veya bir sonraki gün taburcu olup evine gidebilir. Bir yeri kesmiyoruz, biçmiyoruz, kanamalı bir durum yok. San derece rahat ve etkili bir sistemdir. Onun için amfizem tedavilerinde yeni bir umuttur, bölgedeki hastalara umut olacağını düşünüyoruz. Ameliyat değil, bir yeri kesmiyoruz, dikiş atılmıyor, hasta uyutulup bir aletle içeri girip onun içinde valfi takıp çıkıyoruz” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hani’de 15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında resim sergisi açıldı
Hani’de 15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında resim sergisi açıldı
Terörden arındırılan Lice’de 15 Temmuz sergisi
Terörden arındırılan Lice’de 15 Temmuz sergisi
diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği mardin evden eve nakliyat şırnak evden eve nakliyat izmir evden eve nakliyat izmir balçova evden eve nakliyat diyarbakır marka tescil firması diyarbakır web tasarım, diyarbakır sosyal medya uzmanı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi