Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert

Kadınlar hem meslek öğreniyor, hem de para kazanıyor

Bingöl’de Aile Destek Merkezi aracılığı ile meslek öğrenen kadınlar, yaptıkları ürünler sayesinde de ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Kadınlar hem meslek öğreniyor, hem de para kazanıyor
Kadınlar hem meslek öğreniyor, hem de para kazanıyor
Advert

Bingöl’de Aile Destek Merkezi aracılığı ile meslek öğrenen kadınlar, yaptıkları ürünler sayesinde de ev ekonomilerine katkı sağlıyor
Bingöl Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından açılan Aile Destek Merkezi, çeşitli alanlarda kadınlara eğitim veriyor. Merkezde düzenlenen kurslarda el becerilerini geliştiren kadınlar makine nakışları, ahşap boyama ve deri çanta yapımı satışını yaparak aile ekonomilerine katkı sağlıyor.
Aile Destek Merkezi’nde usta öğretici olarak görev yapan Semra Buldağ, hem kadınlara el becerisi öğretiyor, hem de kendi ürettiği deri çantaların satışını yaparak aile bütçesine katkıda bulunuyor.
Usta öğretici olarak Aile Destek Merkezi’nde görev yaptığını aktaran Buldağ,"Diyarbakır’a gidip deri çanta eğitimini aldım ve gelir gelmez burada el emeğimizle çanta üretimi yapmaya başladım. Bizim buradaki tek amacımız kendi yaptığımız ürünleri satabilmek” dedi.

“Ürünleri dışarı satarsak ailemize daha çok katkı sağlarız”
Mevcut şartlar altında seri üretim yapamadıklarını da belirten Buldağ," Destek almamız durumunda ürettiğimiz el yapımı deri çantalardan daha çok kazanç elde edebileceğiz. Birilerinin desteğiyle kendi ürettiğimiz ürünleri dışarı satma gibi şansımız olsa ailemize daha ciddi katkılar sunardık. Daha iyi şartlarda bu el yapımı çantaların üretimini arttırma şansımız olabilir. Seri üretim olsa gelirimiz o kadar çok artacak” diye konuştu.

“Önce staj yapıyordu şimdi para kazanıyor”
Üniversite okuduğu yıl merkezde staj yaptığını belirten kursiyerlerden Senanur Çaparlar ise;" Mezun olduktan sonra iş imkanım olmadığı için burada devam ediyorum. İlimizde sosyal aktivite alanları olmadığı için zamanımızın çoğunu burada meslek öğrenip ve para kazanarak harcıyoruz. Çanta yapımı için malzemelerimizi aile destek merkezi bize ücretsiz olarak getirtiyor ve yaptığımız çantaları satarak, kazanç sağlıyoruz" şeklinde ifade etti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müdür Kızılkaya, kurumun faaliyetlerini anlattı
Müdür Kızılkaya, kurumun faaliyetlerini anlattı
Siirt’te kaldırım çalışmaları sürüyor
Siirt’te kaldırım çalışmaları sürüyor
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi