Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert
Advert

Sağlıklı bir bağırsak düzeni için 10 önemli öneri

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yakut, halk arasında huzursuz bağırsak sendromu denilen irritabl bağırsak sendromunun (İBS), bağırsakların çok hızı ya da çok yavaş çalışması sonucunda oluştuğunu belirterek, sağlıklı bir bağırsak düzeni için beslenme sırasında daha küçük porsiyonlar tercih edilmesi ve bol sıvı tüketilmesi gerektiğini vurguladı..

Sağlıklı bir bağırsak düzeni için 10 önemli öneri
Sağlıklı bir bağırsak düzeni için 10 önemli öneri
Advert

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yakut, halk arasında huzursuz bağırsak sendromu denilen irritabl bağırsak sendromunun (İBS), bağırsakların çok hızı ya da çok yavaş çalışması sonucunda oluştuğunu belirterek, sağlıklı bir bağırsak düzeni için beslenme sırasında daha küçük porsiyonlar tercih edilmesi ve bol sıvı tüketilmesi gerektiğini vurguladı.
Memorial Diyarbakır Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mustafa Yakut, İBS hakkında bilgi verdi. İBS’nin bir yaşam tarzı olmadığını ve kişinin bununla yaşamak zorunda kalmaması gerektiğini anlatan Yakut, “Kanser gibi önemli hastalıklara dönüşme riski bulunmasa da kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve sosyal hayatı kabusa çevirebilen bir sağlık sorunudur. Evde, işte toplu taşıma araçlarında, sosyal ortamlarda hasta aniden tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir. Bu durum, hem fizyolojik hem de psikolojik sorunlara yol açar. İBS’nin duraklama ve alevlenme dönemleri vardır. Duraklama döneminde hastalık herhangi bir belirti vermez, sadece hafif ishal veya kabızlık oluşur. Ancak alevlenme döneminde hastada bulantı, ishal, kabızlık, karın ağrısı, şişkinlik, gerginlik gibi tüm belirtileri yaşar ve günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremeyecek hale gelir” dedi.

"Kabızlık durumunda bunlara dikkat edin"
Kabızlık sırasında yulaf ve keten tohumunun iyi çözünebilir lif kaynakları olduğunu ve kabızlık sorununun yaşanmasını önemli oranda azalttığını dile getiren Yakut, “Ayrıca şişkinlik ve gaz şikayetlerinin giderilmesine de yardımcı olur. Günde en az 8 bardak su tüketimi ihmal edilmemelidir. Düzenli bağırsak alışkanlığını sağlayabilmek için her gün düzenli bir ritmde güne başlanmalı, kahvaltı saati sabit tutulmalı ve kahvaltıdan ortalama yarım saat sonra tuvalete gitme alışkanlığı edinilmelidir. İritabl bağırsak sendromunun nedeni tam olarak bilinmese de bu hasta gruplarının bağırsaklarında anormallik, bağırsak duvarındaki kaslar ile sinirler arasındaki iletimde bozukluk olduğu tespit edilmiştir. Kişiden kişiye şikayetler değişiklik gösterebilir. Hastalık, sindirim sistemi ile ilgili bir sorun olduğundan, beslenme büyük önem taşır. Ancak bazı besinlerin sorunu tetikleyeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle hastaların, mutlaka bir uzman kontrolünde yaşam şekli belirlemesi gereklidir” diye konuştu.

“Bol sıvı tüketilmeli”
Sağlıklı bir bağırsak düzeni için önerilerde bulunan Doç. Dr. Yakut, şunları kaydetti:
“Beslenme sırasında daha küçük porsiyonlar tercih edilmeli, öğünler atlatılmamalıdır. Geceleri beslenme alışkanlığından vazgeçilmelidir. Lokmalar iyi çiğnenmeli ve yavaş yavaş tüketilmelidir. Besinler oturarak tüketilmeli ve iyice tüketilmeden yutulmamalıdır. Düzenli egzersiz ve spor hastalığa karşı önemli bir etkendir. Kişinin kendi kendine zaman ayırması ve stresten uzak durması önemlidir. Sabahları erkek uyanmaya özen gösterilmelidir. Bol sıvı tüketilmelidir. Gazlı ve kafein içerikli içeceklerden uzak durulmalı veya günlük olarak sınırlandırılmalıdır. Özellikle alevlenme döneminde meyve ve sebzelerin kabukları soyularak tüketilmelidir.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terörün yerini huzura bırakması ile dağlar ve yaylalar şenlendi
Terörün yerini huzura bırakması ile dağlar ve yaylalar şenlendi
Bakan Kurum: “Çukur teröründe canlarını veren şehitlerimizin olduğu alanları gezdik”
Bakan Kurum: “Çukur teröründe canlarını veren şehitlerimizin olduğu alanları gezdik”
diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği mardin evden eve nakliyat şırnak evden eve nakliyat izmir evden eve nakliyat izmir balçova evden eve nakliyat diyarbakır marka tescil firması diyarbakır web tasarım, diyarbakır sosyal medya uzmanı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi