Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert

DTB Başkanı: “Cazibe Merkezleri Programı sonuçlarının açıklanmaması iş camiasını mağdur ediyor”

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, 27 Şubat’ta sona eren Cazibe Merkezleri Programı başvurularının değerlendirilmesinin tamamlanmaması ve sonuçların açıklanmamasının başvuruda bulunan iş camiasını mağdur ettiğini söyledi..

DTB Başkanı: “Cazibe Merkezleri Programı sonuçlarının açıklanmaması iş camiasını mağdur ediyor”
DTB Başkanı: “Cazibe Merkezleri Programı sonuçlarının açıklanmaması iş camiasını mağdur ediyor”
Advert

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, 27 Şubat’ta sona eren Cazibe Merkezleri Programı başvurularının değerlendirilmesinin tamamlanmaması ve sonuçların açıklanmamasının başvuruda bulunan iş camiasını mağdur ettiğini söyledi.
DTB Başkanı Engin Yeşil, Cazibe Merkezleri Programına ilişkin açıklamalarda bulundu. Diyarbakır’ın 23 il içerisinde 370 yatırım başvurusu ile en çok yatırım ilgisi gören şehirlerden biri olduğunu anlatan Yeşil, “İlimizde işsizlik oranımız çok yüksek, nüfusumuz çok genç. İstihdama bu kadar ihtiyacımız olduğu bu dönemde yatırım başvuruların daha önce açıklanmasını bekliyorduk” dedi.

“Başvurular 9 ay önce tamamlandı”
2016 yılı içerisinde açıklanan ve Şubat 2017’de başvuruları alınan Cazibe Merkezleri Programı sonuçlarının açıklanmamasının iş camiası içinde sıkıntı oluşturduğunu anlatan Yeşil, “Daha öncede belirttiğimiz gibi beklemekle geçen zamanı ekonomik açıdan kayıp zaman olarak değerlendirdik. Cazibe Merkezleri Programı açılmadan önce yatırım yapmayı planlayan yatırımcılar, ‘bu program hayata geçecek’ diye kendileri yatırım yapmaktan vazgeçip, Cazibe Merkezleri Programı ile yatırım başvurusu yaptı. Bu nedenle yapılacak yatırımların önüne de adeta engel oldu. Başvuruların toplanmasının üzerinden 9 ay geçmesine rağmen sonuçların açıklanmamasının umutsuzluğa sebep olmuştur” diye konuştu.

“Döviz farkı göz önünde bulundurulmalı”
Programa başvuranların o dönemki döviz kurlarına göre makine ve ekipman projelerini hazırladıklarını anlatan Yeşil, “O dönem döviz kuru 3 liraydı. Şuan ki döviz kuru 4 liraya dayanmıştır. Yatırımcıların umutlarının kırılmaması için an önce Cazibe Merkezleri Projelerinin açıklanması ve aradaki kur farkının da giderilmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

“Ekonomik sorunlar çözülecek”
Bu projelerin yatırım haline dönüştürülmesi durumunda bölgenin ekonomik anlamda sorunlarının çözüleceğini de anlatan Yeşil, “Ekonomik anlamda zor durumda bulunan ilimiz ve bölgemizde rahatlamaya neden olacaktır. Yatırım demek bölgede işsizliğin bitmesi demektir” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Batman’da fuhuş operasyonu, 3 kişi yakalandı
Batman’da fuhuş operasyonu, 3 kişi yakalandı
Bingöl’de 2’si tuzaklanmış toplam 340 kilo patlayıcı ele geçirildi
Bingöl’de 2’si tuzaklanmış toplam 340 kilo patlayıcı ele geçirildi
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi