Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

(Özel haber) Şanlıurfa’da ilk kez uygulanan proje ile engeliler daha güvende

Şanlıurfa’da “Sevgi İzi” projesi kapsamında engelli bireylerin bileklerine yapılan kalıcı dövme ile engellilerin daha güvende olmaları sağlanıyor..

(Özel haber) Şanlıurfa’da ilk kez uygulanan proje ile engeliler daha güvende
(Özel haber) Şanlıurfa’da ilk kez uygulanan proje ile engeliler daha güvende
Advert

Şanlıurfa’da “Sevgi İzi” projesi kapsamında engelli bireylerin bileklerine yapılan kalıcı dövme ile engellilerin daha güvende olmaları sağlanıyor.
Haliliye ilçesine bağlı Ahmet Erseven Mahallesi’ndeki özel bir rehabilitasyon ve bakım merkezinde başlatılan ‘Sevgi İzi’ projesiyle engelli bireylerin bileklerine kalıcı dövme yapılıyor. Daha önce birçok ilde başlatılan uygulama, Şanlıurfa’da ilk kez yapılıyor. İlk olarak 35 gönüllü ailenin, engelli bireylerine yapılan kalıcı dövmenin, kısa süre içerisinde tüm engellilere uygulanması bekleniyor.

Engelli vatandaşın bilgileri emniyet mensuplarının dışında kullanılmayacak
Proje kapsamında verilen numaralara göre engelli vatandaşların kimlik bilgileri, nerede oturdukları ve ailesi hakkında bilgiler ülke çapında bir veri bankasında ve emniyet mensuplarında bulunacak. Hiçbir şekilde, engelli vatandaşın bilgileri emniyet mensuplarının dışında kullanılmayacak. Engelli vatandaşı bulan kişi ya da kişiler, özel kişilerin kolundaki sevgi izi numarasıyla polis, jandarma veya en yakın birime başvuru yapabilecek. Bileğindeki o rakamı taşıyan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birime verilecek ve kişinin bir an önce ailesine kavuşması sağlanacak. Yurt dışında elektronik kelepçe bileklik şeklinde bu tarz projeler uygulanırken bu bileklerin kaybolmasının önüne geçecek sevgi izi dövmesi ile kalıcı dört rakamlı bir numara ile bilgileri veri bankasına depolanıyor.

"Daha sağlıklı, daha güvenli ailelere ulaşılmış olunuyor"
Rehabilitasyon merkezinde okul öncesi öğretmeni Aslı Alataş, proje ile ilgili yaptığı açıklamasında, "Projenin adı ‘Sevgi İzi’ projesidir. Kamuoyunda çokça yer almış bir uygulamadır. Şanlıurfa’da ilk kez öğrencilerimize uyguluyoruz. Projedeki amaç, doldurulan formlar sonrası engelli bireylerin tüm bilgileri sisteme kaydediliyor. Ardından sistemin verdiği numara engelinin sol bileğine kalıcı dövme ile yazılıyor. Allah korusun kaybolma durumlarında, bireyin bileğinde yer alan numarayı, ilgili birimlere bildirdiklerinde çocuğun tüm ailevi kimlik bilgileri ortaya çıkıyor ve daha sağlıklı, daha güvenli ailelere ulaşılmış olunuyor" şeklinde konuştu.

Aileler projeden memnun
Engelli birey velisi Eyyüp Bağdiken ise, "Daha önceleri, engelli bir çocuk kaybolduğu zaman kimin çocuğu olduğu bilinmiyordu. Sevgi İzi projesiyle çocuğun bütün bilgileri Türkiye’deki birçok devlet kurumunda kayıtlı olacak. Böylece kaybolan engelli daha sağlıklı bir şekilde bulunabilecek. Projeyi başlatan herkese çok teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
70 yaşında Kızıltepe’ye transfer oldu
70 yaşında Kızıltepe’ye transfer oldu
″Kefenimizle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanındayız″
″Kefenimizle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanındayız″
doğudan haber, talha onur turkey haberleri, talha onur haber181.com haberleri, talha onur talha onur kimdir, talha onur diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi