Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert

(Özel) Ağır vasıta, kadına hafif geliyor

Batman’da belediye otobüslerinde çalışan ve kentin simgesi haline gelen 3 kadın şoföre, ağır vasıta hafif geliyor. 2,5 yıldır direksiyon başında bulunan kadın kaptanlar, 8 Mart’ta da yolları arşınlıyor..

(Özel) Ağır vasıta, kadına hafif geliyor
(Özel) Ağır vasıta, kadına hafif geliyor
Advert

Batman’da belediye otobüslerinde çalışan ve kentin simgesi haline gelen 3 kadın şoföre, ağır vasıta hafif geliyor. 2,5 yıldır direksiyon başında bulunan kadın kaptanlar, 8 Mart’ta da yolları arşınlıyor.
Batman Belediyesinin halk otobüslerinde 2,5 yıl önce şoför olarak göreve başlayan Pelda Gül, Nurhan Epaydın ve Gülşen Güneş kentin simgesi haline geldi. Kentte, üniversite ve havalimanı hattında çalışan kadın sürücüler, trafikte titizlikle ilerlemeleri ve kurallar uymalarıyla vatandaşların beğenisini kazanıyor. Ağır vasıtanın kendilerine hafif geldiği kadın kaptanlar, 8 Mart’ta da yolları arşınlıyor.

“Görenler tebrik ediyor”
Evli ve bir çocuk annesi Pelda Gül (26), insanların kendilerini güzel karşıladığını belirterek, “Günde 6 saat çalışıyorum. Üniversite hattı üzerinde gidip geliyorum. Her şey yolunda bir sıkıntı yok. İnsanlar gayet güzel karşılıyor. 2,5 yıldır bu işi yapıyorum. Memnunum yolcularda memnun. Görenler tebrik ediyor” dedi.

“Kadınlar yolcular ilgi gösteriyor”
Kadın yolcuların kendilerine ilgi gösterdiğini anlatan Gül, “Bazı kadınlar yol güzergahlarından gitmememize rağmen seyahat etmek istiyorlar. Çünkü bir kadının sürdüğünü görmek isteyenler oluyor. Kadınlar isterse her şey yapabilirler. Bu erkekler içinde geçerli. Bizler sadece onlara cesaret veriyoruz. Bizleri gördükten sonra yapabileceklerine inanıyorlar, yapabileceklerine bizler de inanıyoruz” diye konuştu.

“Eşim ilk günden destekçim”
İşe eşiyle beraber başvurduklarını ve ilk günden beri destekçi olduğunu söyleyen Gül, “Eşim ilk günden destekçim. Beraber başvuru yaptık. En büyük destekçim eşim, ona teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

“Kadın isterse her şeyi başarır”
Havalimanı hattında görev yapan Gülşen Güneş (39), mesleğini bütün kadınlara önerdi. Kızının öğretmeninin tavsiyesiyle işe başladığını anlatan Güneş, şunları söyledi:
“Öğretmen hanım, ‘Belediye’den kadın şoför alımı var. Siz güzel araç kullanıyorsunuz başvurun’ dedi. Başvurdum ve bütün kadınlara öneriyorum. Kadın isterse her şeyi başarır. Tavsiye ediyorum. Herhangi bir olumsuz tepki almadım. Yolcular bizi görünce şaşırıyorlar. Bu kocaman otobüsü nasıl kullanıyorsunuz diye. Fark yok, kadın isterse her şeyi becerir. Yollarda kadın şoförler görmek istiyoruz. Biz istiyoruz ki otobüs sektöründe çiçekler açsın. Havaalanı güzergahında çalışıyorum. Batıdan gelen yolcuları karşılıyorum. Dışardan gelen yolcuların çoğu şaşırıyor. Batman gibi bir yerde bayan şoförün olmasına şaşırıyorlar. Aslında Batman çağdaş bir şehir. Bir yolcum vardı. İlk geldiği zaman beni görünce şaşırdı, annesi ile telefonda görüşüyordu. ‘Anne Batman’da apartman bile var, hatta inanmayacaksın ama bayan şoför bile var’ diye işittim çok şaşırmıştım.”

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun”
Yolcularının güvenli ve temiz yolculuk yapması için her gün görevi bittikten sonra otobüsünü temizlediğini anlatan Güneş, “Yolcularımın daha hijyenik yolculuk yapması için temizliğimizi kendimiz yapıyoruz. Aracımızı temizleyip sonra evimize gidiyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun. Umuyorum ki bayanlarımız çok başarılı ve cesaretli olurlar” dedi.
Nurhan Epaydın (39) da güzel tepkiler aldıklarını belirterek, bütün kadınların kendi ayakları üzerinde durmasını istediklerini dile getirdi.

“Erkeklerden daha dikkatli kullanıyorlar”
Kadın şoförleri görünce gururlandığını anlatan Deniz Gazioğlu adlı vatandaş ise, şunları kaydetti:
“Çok gurur verici bir olay. Erkeklerden daha dikkatli kullanıyorlar. Binerken emin ellerde olduğumu hissediyorum. Bize bu hissiyatı da kendileri yaşatıyorlar. Kadın yaşamın her alanında var ve var olmalı. Arkadaşta kendini çok fazla göstermiştir. Kendisini yüzde 100 tebrik ediyorum.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın toprak ödülleri sahiplerini buldu
Altın toprak ödülleri sahiplerini buldu
Diyarbakır’ın Lice, Kulp ve Silvan ilçelerindeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
Diyarbakır’ın Lice, Kulp ve Silvan ilçelerindeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi