Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert

Çocuklar kentin tarihi mekanlarını gezdi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, her yıl havaların ısınmasıyla çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik kentin tarihi mekanlarına düzenlediği geziler Eğil ilçesi Bahişler Mahallesinde ikamet eden 40 çocuğun katılımıyla başladı..

Çocuklar kentin tarihi mekanlarını gezdi
Çocuklar kentin tarihi mekanlarını gezdi
Advert

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, her yıl havaların ısınmasıyla çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik kentin tarihi mekanlarına düzenlediği geziler Eğil ilçesi Bahişler Mahallesinde ikamet eden 40 çocuğun katılımıyla başladı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Turizm Şube Müdürlüğünün, her yıl havaların ısınmasıyla birlikte başta çocuk olmak üzere, genç yetişkinlere yönelik kentin tarihi ve kültürel mekanlarının tanıtıldığı geziler start aldı. İlk gezi programı Eğil ilçesi Bahişler Mahallesi Türkiye Yardım Severler Derneği (TYSD) Ortaokulu’nda eğitim gören 40 çocuk katılımıyla başladı. Ücretsiz toplu taşıma araçlarıyla ikamet ettikleri Bahişler Mahallesi’nde sabah saatlerinde alınan çocuklar, şarkılar ve türküler eşliğinde kent merkezine getirildi.

Çocuklara, tarihi mekanlar hakkında rehberler bilgi verdi
Oldukça mutlu ve heyecanlı görünen çocuklar tanıtım kapsamında sırasıyla Ongözlü Köprü, Hevsel Bahçeleri, Cemilpaşa Konağı Kent Müzesi, Dengbej Evi, Cahit Sıtkı Tarancı Evi, Ulu Camii, Hasanpaşa Hanı, İçkale ile Hz Süleyman Camii’ni gezdi. Geziye katılan çocuklara, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi profesyonel kokartlı rehberler eşlik ederek tarihi ve kültürel alanlar hakkında detaylı bilgi verdi. 40 çocuğa, şapka, çanta içinde yer alan kalem ve kentin tarihini anlatan broşürler dağıtıldı. Ayrıca çocuklara, öğle yemeği ikram edildi. Akşam saatlerine kadar birçok tarihi alanı gezip bilgi etme fırsatı bulan çocuklar yine toplu taşıma araçlarıyla ikamet ettikleri yere bırakıldı. Çocuklar bir günlük geziden ve ilgiden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Geziler devam edecek
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, hava şartlarının uygun olması durumunda haftanın 2 günü çocuk, genç, yetişkin ve dezavantajlı gruplara yönelik geziler düzenlemeye devam edecek. Yaklaşık bin kişinin faydalanmasının beklendiği kentin sahip olduğu tarihi ile kültürel zenginliklerinin tanıtıldığı gezilerde Çınar Zerzevan Kalesi, Eğil Kral Mezarları, Silvan Hasuni Mağaraları ve Ergani Çayönü’de ziyaret edilecek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bingöl’de Kur’an-ı Kerim ve Ezan okuma ile Hafızlık yarışması
Bingöl’de Kur’an-ı Kerim ve Ezan okuma ile Hafızlık yarışması
Bingöl’de baygınlık geçiren yolcuyu, hastaneye yetiştiren halk otobüsü şoförüne takdir belgesi
Bingöl’de baygınlık geçiren yolcuyu, hastaneye yetiştiren halk otobüsü şoförüne takdir belgesi
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi