Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert
Advert

Mardin’de Bilali Şenlikleri yapıldı

Mardin’in merkez Artuklu ilçesine bağlı Alımlı köyünde arpanın sararmasıyla hasat döneminin başlangıcı olarak kabul edilen Bilali Şenlikleri yapıldı..

Mardin’de Bilali Şenlikleri yapıldı
Mardin’de Bilali Şenlikleri yapıldı
Advert

Mardin’in merkez Artuklu ilçesine bağlı Alımlı köyünde arpanın sararmasıyla hasat döneminin başlangıcı olarak kabul edilen Bilali Şenlikleri yapıldı.
Mezopotamya’da binlerce yıldır arpanın sararmasıyla birlikte mayıs ayının ilk haftasında kutlanıp, hasat döneminin başlangıcı olarak kabul edilen Bilali Şenlikleri, merkez Artuklu ilçesine bağlı Alımlı köyünde yapıldı. Şenliğe, İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, Müze Müdürü Nihat Erdoğan, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı. Kurbanların kesildiği etkinlikte, hasadın bereketlenmesi için dualar edildi.
Müze Müdürü Nihat Erdoğan, şenliğe civar köylerden ve çeşitli bölgelerden yüzlerce vatandaşın katıldığını belirterek, “Şenlik bereketli bir hasat, kırgınlık ve küskünlüklerin sona ermesi ve gençlerin birbirini tanıma fırsatı bulması için yapılırdı. Mardin’in kaybolmaya yüz tutmuş somut olmayan kültürel miraslarından olan Bilali Şenliğini 59 yıl aradan sonra tekrara yaşatmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirliğini sağlamayı ve koruma altına alınan Alımlı (Bilali) köyünün kültür ve turizm destinasyonlarından biri olmasını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.
Şenlikte davul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekilip, katılımcılara pilav dağıtıldı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terörün yerini huzura bırakması ile dağlar ve yaylalar şenlendi
Terörün yerini huzura bırakması ile dağlar ve yaylalar şenlendi
Bakan Kurum: “Çukur teröründe canlarını veren şehitlerimizin olduğu alanları gezdik”
Bakan Kurum: “Çukur teröründe canlarını veren şehitlerimizin olduğu alanları gezdik”
diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği mardin evden eve nakliyat şırnak evden eve nakliyat izmir evden eve nakliyat izmir balçova evden eve nakliyat diyarbakır marka tescil firması diyarbakır web tasarım, diyarbakır sosyal medya uzmanı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi