Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

Taş işleme ustası Suriye’deki eserlerine kavuşmak istiyor

Suriye’deki iç savaştan kaçarak, Türkiye’ye sığınan ve Mardin’de küçük bir atölye kuran taş ve demir işleme ustası Sabagh Kassem Gargul, ülkesinde bıraktığı 3 bin eserine kavuşacağı günün hayaliyle yaşıyor..

Taş işleme ustası Suriye’deki eserlerine kavuşmak istiyor
Taş işleme ustası Suriye’deki eserlerine kavuşmak istiyor
Advert

Suriye’deki iç savaştan kaçarak, Türkiye’ye sığınan ve Mardin’de küçük bir atölye kuran taş ve demir işleme ustası Sabagh Kassem Gargul, ülkesinde bıraktığı 3 bin eserine kavuşacağı günün hayaliyle yaşıyor.
Suriye’deki iç savaştan yaklaşık 7 yıl önce kaçarak, Türkiye’ye sığınan taş ve demir işleme ustası Sabagh Kassem Gargul (60), Mardin’de küçük bir atölye kurdu. Suriye’den beraberinde getirdiği taşları atölyesinde oya gibi işleyen Gargul, sanatını burada ayakta tutmaya çalışıyor. Ülkesinde bıraktığı 3 bin eserine kavuşmak isteyen Gargul, eserlerini Türkiye’ye getireceği günün hayaliyle yaşıyor.

“Eşimin hastalığı nedeniyle geldik”
Eşinin şeker hastası olduğunu ve Suriye’de savaş başladıktan sonra ilaç bulamadıkları için Mardin’e yerleştiklerini anlatan Gargul, “20 yıldır bu sanatla uğraşıyorum. Ailem şeker hastası olduğu için Mardin’e geldik. Suriye’den kaçarken elimde bulunan Polonya ve İtalya taşlarını yanımda getirdim. Aklıma ne geliyorsa ve gördüğüm bir tarihi eseri, gazete parçasında gördüğüm eseri, araştırıp tarihini inceledikten sonra işliyorum. Bana taşın anlamını sorduğunda cevap vermediğimde bir anlamı kalmıyor. 3 bine yakın Suriye’de büyük heykelim var. Onları sandıklarda sakladım, ambara koydum. Ne zaman savaş biterse o zaman gidip getireceğim” dedi.
Türkiye’ye geldiğinde eserlerini de getirmek istediğini ancak yapamadığını anlatan Gargul, “Herkesin bu işi yapmasını, öğrenmesini istiyordum. Hiç kimsenin restorasyonunu yapamadığı eserlerin restorasyonlarını yapmayı başardım. Hamas’ta bir eserin kubbesini yaptım. Tarihi eserlerde çatlaklar oluyor. Onların onarımını yapıyorum, kimse farkına bile varamıyor. 3 bin yıl önceki bir demir eserin aynısını yaptım. Artık eski gücüm yok ama sanatın yaşamasını istiyorum” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaya yoluna giren motosiklet çocuğa çarptı
Yaya yoluna giren motosiklet çocuğa çarptı
Su kuyusuna düşen eşek kurtarıldı
Su kuyusuna düşen eşek kurtarıldı
doğudan haber, talha onur turkey haberleri, talha onur haber181.com haberleri, talha onur talha onur kimdir, talha onur diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi