Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert

Bitlis’te şakayık çiçeği açmaya başladı

Bitlis’in Mutki ilçesinde halk arasında ‘Aygülü’ olarak bilinen ‘Şakayık’ çiçeği açmaya başladı..

Bitlis’te şakayık çiçeği açmaya başladı
Bitlis’te şakayık çiçeği açmaya başladı
Advert

Bitlis’in Mutki ilçesinde halk arasında ‘Aygülü’ olarak bilinen ‘Şakayık’ çiçeği açmaya başladı.
İlçede görevli Kıdemli Başçavuş Hakan Ertürk, doğasever olarak bulduğu bu bitkinin çok nadir bölgelerde olduğunu kaydetti. Bu çiçeğin Anadolu’da sadece birkaç bölgede yetiştiğini belirten Ertürk, “İlçemizde yetişen endemik bitki türleri arasında bu güzellikte bir çiçeğin olması doğaseverler için güzel bir fırsattır. Bu bölgede Türkiye’de az rastlanır endemik bitlilere rastlanıyor. Ben de bir doğasever olarak, boş zamanlarımda bu tür bitkileri keşfetmek için doğa turuna çıkıyorum. En son ise şakayık çiçeğine rastladım. Bu çiçekle ilgili yapmış olduğum araştırmada ise, sadece Anadolu’nun birkaç yerinde yetişiyor. İlçemizde yetişen bitki türleri arasına yeni bir endemik bir çiçek daha girmiş oldu” diye konuştu.
Şakayığın Türkiye ve Bitlis için çok önemli bir bitki türü olduğunu dile getiren Ertürk, Türkiye’nin ve ilçenin sahip olduğu zengin biyoçeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.
Mutki ilçesinin ve kırsalının çok çeşitli ve zengin bir floraya sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Başçavuş Hakan Ertürk, yöre halkına düşenin bu tür bitkilere gözleri gibi bakmak ve geleceğe aktarılmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobil ineğe çarptı: 1 yaralı
Otomobil ineğe çarptı: 1 yaralı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine hazırlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine hazırlar
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi