Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

Harran Üniversitesi Suriye’de YÖS sınavı yaptı

Harran Üniversitesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörden temizlediği Suriye’nin El-Bab ve Cerablus kentlerinde, öğrencilerin yüksek öğrenim görmeleri için Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) yaptı..

Harran Üniversitesi Suriye’de YÖS sınavı yaptı
Harran Üniversitesi Suriye’de YÖS sınavı yaptı
Advert

Harran Üniversitesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörden temizlediği Suriye’nin El-Bab ve Cerablus kentlerinde, öğrencilerin yüksek öğrenim görmeleri için Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) yaptı.
Harran Üniversitesi öğretim elemanları tarafından, Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hazırlanan sorularla Cerablus’ta bir merkezde 14 salonda, El-Bab’da 2 ayrı merkezde 26 salonda yapılan sınava yaklaşık 800 öğrenci girdi.
Suriye’den Türkiye’ye gelemeyen öğrencilerin kendi memleketlerinde rahat bir şekilde sınava girmeleri için böyle bir yol izlediklerini söyleyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, "Amerika, Suriye’ye 5 bin tır silah gönderdi. Türkiye 10 bin tır insani yardım gönderdi. Üniversite olarak ülkemizin bu insani girişimlerine destek olmak amacıyla oradaki gençlere umut kapısı olmak istedik. Eğitim kısmıyla ilgili çalışmalar yaparak o boşluğunu doldurmak istiyoruz. Şu anda yaklaşık olarak 800 öğrenci sınava girdi. Biz inşallah bu hizmetlerimizi devam ettireceğiz. Sınav çok geniş güvenlik tedbirleri eşliğinde, zor şartlar altında yapıldı. Sınavı başarılı bir şekilde gerçekleştiren başta Harran Üniversitesi Göç Politikaları Merkezi (HÜGÖÇ) olmak üzere emeği geçen tüm ekibimize teşekkür ederim" dedi.
Türkiye’nin her zaman mazlumun yanında yer alarak adaletten ayrılmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Taşaltın, Amerika ve İngiltere’nin girdiği yerde terör ve gözyaşı bıraktığını, Türkiye’nin girdiği her yerde barış ve huzuru tesis ettiğini söyledi.
Türkiye Cumhuriyeti hükumetine ve Harran Üniversitesine, Suriyeli çocuklara gelecek sağladıkları için teşekkür ettiğini söyleyen Cerablus Meclis Üyesi Eğitim Komisyonu Başkanı Mustafa Casım, "Şu an çok mutluyuz. Bu mutluluk öğrencilerimizin gözlerinden okunuyor. Bölge halkları olarak Türkiye’nin bu desteğini asla unutmayacağız. Gelecekte daha iyi ilişkilerimiz olacak inşallah. Öğrencilerimize bu hakkı tanıyan Harran Üniversitesine teşekkür ederek, sınavına giren tüm öğrencilerimize başarılar dilerim" diye konuştu.
Harran Üniversitesi, 7 yıldır terör dolayısıyla yüksek öğrenim göremeyen Suriyeli öğrencilerin üniversite hayalini gerçekleştirdi. Bu sınavı başarıyla geçen öğrenciler, Türkiye’de 60 üniversiteye kayıt yapma hakkı kazanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Katil zanlısı 10 yıl sonra yakalandı
Katil zanlısı 10 yıl sonra yakalandı
Amed Sportif Faaliyetler’in futbolcuları öğrencilerle buluştu
Amed Sportif Faaliyetler’in futbolcuları öğrencilerle buluştu
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası