Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

Diyarbakır Ramazan ayına durgun giriyor

Diyarbakır’da Ramazan ayı öncesi beklenen hareketlilik bu yıl yaşanmadı. Durgunluğu yaşanan ekonomik sıkıntılara bağlayan esnaf, ümitlerini bayram öncesine ertelediklerini belirtti..

Diyarbakır Ramazan ayına durgun giriyor
Diyarbakır Ramazan ayına durgun giriyor
Advert

Diyarbakır’da Ramazan ayı öncesi beklenen hareketlilik bu yıl yaşanmadı. Durgunluğu yaşanan ekonomik sıkıntılara bağlayan esnaf, ümitlerini bayram öncesine ertelediklerini belirtti.
Diyarbakır’da her Ramazan ayı öncesi yaşanan hareketlilik bu yıl yerini durgunluğa bıraktı. Vatandaşın Ramazan ayı alışverişi için uğrak yerlerinden olan Suriçi’nde esnaf, bu yıl beklediğini bulamadı. İlçede bulunan Gazi ve Melikahmet caddelerinde kısmen hareketlilik olsa da bu satışlara yansımadı. Yaşanan durgunluğu ekonomik sıkıntılara bağlayan esnaf, bayram öncesi alışverişte hareketlilik yaşanmasını ümit ediyor.

"Fiyatlarda artış var”
Esnaf Fesih Cengiz, ticaret hayatında sıkıntılar yaşadıklarını ancak bunu en kısa zamanda atlatmayı ümit ettiklerini kaydetti. Ramazan ayının İslam alemine hayır ve bereket getirmesini dilediklerini söyleyen Cengiz, "Sadece Diyarbakır değil dünya genelinde ticarette sıkıntı var. İnşallah bu tersine döner. Temennimiz Ramazan ayının hayrına, bereketine düzelir. Sıkıntı şu anda çok büyüktür. Özellikle esnaf ticaret yapamıyor. Büyük marketler, AVM’ler bu işin büyük rantını alıyor. Onun için küçük esnaf biraz zor durumdadır. Umutluyuz, bir şey olmaz. Bir müddet eziyet ve sıkıntı çekeriz ama ferahlık gelecektir. Fiyatlarda bir artış var. Özellikle döviz aldı başını gitti bu çok etkileyecektir. Her Ramazan ayında bir de fırsatçılar var. Ramazan ayında millete daha ucuz gıda vereceğine fırsatçılık yapıp fiyatları arttırıyorlar" dedi.

"Hiç kimsenin cebinde para yok”
Ramazan ayında genellikle durgunluk yaşandığını belirten esnaf Vahit Abdioğlu ise fiyatlarda artış olduğunu söyledi. Abdioğlu, şunları kaydetti:
"Her şey artıyor. Geçtiğimiz yıl etin kilosunu 25 liraya alırken bu yıl Ramazan ayının gelmesiyle bazı fırsatçılar bunu arttırdı. Bunlara ’gıda teröristleri’ diyoruz. Et şu an 50 lira. Halbuki ne kadar ucuz olursa Ramazan ayında daha iyi, daha güzel, daha ucuz gıdalar olsa çok daha güzel olacak. Ama maalesef bazı insanlar bunu kötüye kullanıyor. Allah onları hidayet etsin. Esnafın şu an bir beklentisi yok. Bir kere ortamın düzelmesi lazım. Büyük AVM’ler şu anda gayet güzel."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaya yoluna giren motosiklet çocuğa çarptı
Yaya yoluna giren motosiklet çocuğa çarptı
Su kuyusuna düşen eşek kurtarıldı
Su kuyusuna düşen eşek kurtarıldı
doğudan haber, talha onur turkey haberleri, talha onur haber181.com haberleri, talha onur talha onur kimdir, talha onur diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi