Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert

Gercüş’te saman fiyatı yükselince çiftçiler kendi samanlarını üretmeye başladı

Batman’ın Gercüş ilçesinde geçen sene saman fiyatlarının 1 TL olması çiftçileri kendi samanlarını üretmeye yönlendirdi..

Gercüş’te saman fiyatı yükselince çiftçiler kendi samanlarını üretmeye başladı
Gercüş’te saman fiyatı yükselince çiftçiler kendi samanlarını üretmeye başladı
Advert

Batman’ın Gercüş ilçesinde geçen sene saman fiyatlarının 1 TL olması çiftçileri kendi samanlarını üretmeye yönlendirdi.
Geçen sene saman fiyatının kilosu 1 liraya kadar yükseldiğini belirten çiftçiler çok zorlandığını bu sene ise saman üretimine geçtiklerinden dolayı fiyatın 60 kuruşa gerilediğini söyledi. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çiftçiler samanlarını rahatlıkla üretir hale geldi. Gezer patoz sayesinde çalışma alanında daha rahat olduklarını belirten çiftçilerden Ömer Soyvural "Eskiden ekinlerimizi elle biçiyorduk, topluyorduk evimizin yakınında bulunan boş bir araziye bırakıp günlerce harmanlamak için sıramızı bekliyorduk. Bu gün ise traktörlerle elimizi sürmeden biçip biçtikten sonrada gezer patoz ile tarlamızın içinde gezdirip biçtiğimiz ekinleri içine atıyoruz attıktan sonra saman bir tarafa mercimekler bir tarafa gidip ayrıştırıyor. Bu günkü rahatlık bambaşkadır. Yalnız tek sıkıntımız var, mozot fiyatının biraz yüksek olmasıdır. Eski yöntemler bizi çok yoruyordu şimdi ise teknolojin ilerlemesiyle birlikte bütün çalışmalarımızı makinelerle yapıyoruz. Eskiden 4 işçi çalıştırırken şimdi ise 2 işçi çalıştırıyoruz" dedi.
Metin Öztürk isimli çiftçi ise geçen yıl saman fiyatının 1 liraya çıktığını bu yıl ise kendi samanlarını ürettiklerini söyledi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bingöl’de çatı yangını
Bingöl’de çatı yangını
Dicle Barajı’na yeni kapak yerleştiriliyor
Dicle Barajı’na yeni kapak yerleştiriliyor
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi