Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert

Astronot yiyeceği Kinoa’nın hasadı yapıldı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bu yıl ilk kez deneme amaçlı olarak ekimi yapılan ‘astronot gıdası’ olarak bilinen kinoanın ilk hasadı yapıldı..

Astronot yiyeceği Kinoa’nın hasadı yapıldı
Astronot yiyeceği Kinoa’nın hasadı yapıldı
Advert

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bu yıl ilk kez deneme amaçlı olarak ekimi yapılan ‘astronot gıdası’ olarak bilinen kinoanın ilk hasadı yapıldı.
Tatvan ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde Cebrail Yalçınkaya tarafından 22 dekarlık alana ekilen ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoanın ilk hasadı gerçekleştirildi. İlk hasattan beklenenin üstünde bir verim alındı. Tatvan Tarım ve Orman Müdürü Ali Kurban, ilk deneme ürününden Türkiye ortalamasının üzerinde bir verim alındığını söyledi. Kurban, “Son zamanlarda sosyal medyada ve diyet listelerinde adı sıkça geçen, NASA tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan ve daha çok astronot besini olarak bilinen kinoa bitkisinin ilçemizdeki ilk deneme ekiminin hasadını gerçekleştirdik. İlk etapta 50 dekarlık alanda ekmiş olduğumuz deneme ürünü oldukça olumlu sonuçlar verdi. İnşallah önümüzdeki yıl diğer tarım ürünlerine nazaran hem getirisi hem de veriminin yüksek olacağını düşündüğümüz bu ürünü ilçemize kazandırmak istiyoruz. Bunun içinde ilk etapta Kıyıdüzü köyümüzde 22 dekarlık bir alanda kinoa bitkisinin tarımını yaptık ve olumlu sonuçlar aldık. Kinoa bitkisinin pazarıyla alakalı da firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Bu görüşmelerimiz olumlu sonuçlanırsa, diğer çiftçilerimizle de görüşüp daha fazla alanda ekim yapmayı düşünüyoruz. Çiftçilerimiz için kazançlı bir ürün olmasını diliyorum" dedi.
Tatvan’da ilk deneme kinoa ekimini gerekleştiren çiftçi Cebrail Yalçınkaya, önümüzdeki yıl daha geniş bir alanda kinoa yetiştireceğini söyledi. Kinoa bitkisinin, buğdaya alternatif bir ürün olduğunu ifade eden Cebrail Yalçınkaya, "Bu yıl ilk kez kinoa bitkisinin ekimini gerçekleştirdik. Bu işin biraz acemisiyiz. İlk denememizde 4 tona yakın kinoa bitkisi elde ettik. Kinoa bitkisinin buğdaya alternatif bir ürün olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda kinoa bitkisinin sulu ekimini yapmayı planlıyorum. Gelecek sene için tecrübemiz oldu. Daha genişleterek ekime devam etmeyi düşünüyorum" dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müdür Kızılkaya, kurumun faaliyetlerini anlattı
Müdür Kızılkaya, kurumun faaliyetlerini anlattı
Siirt’te kaldırım çalışmaları sürüyor
Siirt’te kaldırım çalışmaları sürüyor
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi