Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

Sağlıklı bir pazar alışverişi nasıl yapılmalı?

Diyetisyen Mehtap Yakut Bağırmaz bu hafta sağlığımız için mevsimine göre beslenmemizin ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak sağlıklı Pazar alışverişi hakkında bilgiler verdi.

Sağlıklı bir pazar alışverişi nasıl yapılmalı?
Sağlıklı bir pazar alışverişi nasıl yapılmalı? admin
Advert

Diyetisyen Bağırmaz şöyle konuştu; “Sağlığımız için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller mevsimlere göre değişiklik göstermez. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin ihtiyacının değişken olmaması her zaman aynı şekilde beslenmemiz anlamına gelmiyor. Doğa bu anlamda çok zeki ve her mevsim farklı gıdaları bize sunar. İşte beslenmemizde çeşitliliğin ne kadar önemli olduğunu doğa bize her mevsim farklı gıdalar sunarak kanıtlıyor. Sağlığımız için mevsimine göre beslenmek çok önemli. Yaz mevsiminin bize sunmuş olduğu meyve ve sebzelerin ortak bir özelliği var.  Genelde hepsinin su içeriği çok zengin ve yaz aylarında vücudun daha çok sıvıya ihtiyaç duyduğu burdan da anlaşılıyor.  Mevsiminde tükettiğimiz sebze ve meyveleri seçerken çok dikkatli olduğunuz taktirde vücudumuz için gerekli besin öğelerinin hepsini karşılamış oluruz. Ve bağışıklık sistemimizi daha güçlü tutabiliriz. İçinde bulunduğumuz ay yani Ağustos ayında kavun, karpuz, kayısı, sarı kiraz, şeftali, nektarin, mürdüm eriği, çilek , dut, vişne, üzüm ve çeşitleri, böğürtlen ve incir tercih edebileceğimiz meyveler olabilir. Ağustos ayında tercih edebileceğimiz sebzeler de Domates, salatalık, semizotu, taze fasulye, bezelye, kabak, bamya, sivri biber, dolmalık biber, patlıcan, barbunya, süt mısır, börülce, salçalık domates, salçalık biber, turşuluk domates, turşuluk biber, turşuluk sebzeleridir” dedi.

 

Pazar alışverişlerinin yeri ayrı

Diyetisyen Bağırmaz, “Günümüzde artan iş hayatı ve yoğun tempoda çalışmak çoğumuzun artık süpermarketlere yönelmesine neden oldu. Eski pazar keyfimiz gün geçtikçe azalmakta.  Oysa pazar alışverişlerinin çok ayrı bir yeri ve önemi var hayatımızda.  Süpermarketlerin bu kadar yoğun olmadığı dönemlerde çoğu insan pazar alışverişini düzenli yapar ve ayrı bir yere koyardı. İyi bir pazar alış verişi için ne yapmalıyız. En önemli detay mevsiminde olan sebze ve meyveleri tüketmeliyiz ve pazar listemizi de buna göre hazırlamalıyız. Yaz mevsimi bu anlamda çok zengin. Tabi yaptığımız alışveriş listesinde neler olmalı ve seçtiğimiz meyve ve sebzelerin gdo lu olmamasına ve doğal-organik olmasına özen göstermeliyiz. Bunu yaparken dikkat etmemiz gerek noktalar var. Genetiği değiştirilmiş sebze ve meyveler aslında kolay anlaşılır.

 

1- GDO’lu sebze ve meyvelerin yüzeyleri daha pürüzsüz ve parlak olur. Bu tür sebze ve meyvelerden uzak durmalıyız.

2- Normal boyutlarından daha büyük ve iri olurlar.  Bu anlamda özellikle mevsimi olan şeftalilere dikkat etmeliyiz boyutu çok büyük şeftali almamaya dikkat etmeliyiz

3- GDO’lu meyve ve sebzelerin boyutları büyük ve birbirine benzer olur şekilleri çok düzgün olur.

4- Çok kolay bozulmazlar. Uzun süre sıcaklıkta ve açıkta kalmalarına rağmen çürüme olmaz bu tür sebze ve meyvelerde bunlardan uzak durmalıyız

5- GDO’lu sebze ve meyvelerin diş yüzeyi pürüzsüz olduğu gibi genellikle kaygan ve yağsı bir yapıya sahip.

6- Özellikle mevsiminde olduğumuz ve kurutmalarımızda da çok kullandığımız biber ve dolmalık biberlere de dikkat etmeliyiz normalde  çekirdeği olan bu sebzelerde daha az çekirdek varsa GDO’lu olabilir. Tabi biberin yanı sıra aynı sorun domateslerde de var domateslerin de çekirdekleri az ise dikkatli olmalıyız.  Ülkemiz  sebze ve meyve bakımından oldukça zengin ve kendi bölgemize özgü meyve ve sebzeleri tüketmek de kendi genetik yapımıza daha uygun olduğunu göz önünde bulundurarak alışveriş listemizi hazırlamak çok önemli” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bingöl’de PKK’nın 4 odalı sığınağı imha edildi
Bingöl’de PKK’nın 4 odalı sığınağı imha edildi
Kahta’da Geleneksel çocuk oyunları şenliği
Kahta’da Geleneksel çocuk oyunları şenliği
diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat bolu evden eve, bolu nakliyat, evden eve bolu, bolu asansörlü nakliyat, bolu şehirlerarası nakliyat İstanbul Bağcılar evden eve, İstanbul Bağcılar nakliyat, evden eve Bağcılar, İstanbul Bağcılar asansörlü nakliyat, Bağcılar şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır temizlik şirketleri, diyarbakır temizlik firmaları, diyarbakır temizlik, Ev, Büro, iş yeri, İnşaat Sonrası Temizlik diyarbakır diyarbakır temizlik şirketleri, diyarbakır temizlik firmaları, diyarbakır temizlik, Ev, Büro, iş yeri, İnşaat Sonrası Temizlik diyarbakır diyarbakır web tasarım, diyarbakır toplu sms, diyarbakır marka tescil alanya evden eve, alanya nakliyat, evden eve alanya, alanya asansörlü nakliyat, alanya şehirlerarası nakliyat