Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

Van’da doğal yollarla ıslah edilen yerli tohumlar ürün verdi

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Ziraat Fakültesi Mezunu Muhammed Kral, Islah edilerek geliştirdiği yerli tohumları çoğaltarak, devletin tohum bankasına bağışta bulunmak istiyor..

Van’da doğal yollarla ıslah edilen yerli tohumlar ürün verdi
Van’da doğal yollarla ıslah edilen yerli tohumlar ürün verdi
Advert

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Ziraat Fakültesi Mezunu Muhammed Kral, Islah edilerek geliştirdiği yerli tohumları çoğaltarak, devletin tohum bankasına bağışta bulunmak istiyor.
Van YYÜ Ziraat Fakültesi Mezunu Muhammed Kral, iki yıl önce bir proje kapsamında daha önce bulduğu az sayıda yerli tohumla bir dönümlük bahçesinde bir deneme yaptı. Deneme sonrası verimli bir hasat alan Kral, bahçesinden elde ettiği tohumlara ek olarak, Türkiye’nin birçok noktasından da yerli tohum topladı. Topladığı yerli tohumları oluşturduğu 27 dönümlük arazide çoğaltmayı başaran Kral, tarlasında 104 çeşit domates, 54 çeşit biber, 42 çeşit kavun, 26 çeşit karpuz, 9 çeşit patlıcan ve 11 çeşit salatalık ile fasulye, bamya, mısır gibi sebzeler yetiştiriyor. Konuya ilişkin İHA muhabirine konuşan yerli tohum üreticisi Muhammed Kral, birim alanında daha fazla ürün elde etmek için GDO’lu (Genetiği değiştirilmiş organizmalar) tohum ve kimyasallar kullanarak üretim yapıldığını ve dolayısıyla hem toprakların, hem de insan sağlığının tehlike altına girdiğini belirtti.

“Kaybolan çeşitlerimizi yetiştirip, korumaya çalışıyoruz”
Anadolu’da yıllarca ekilen ve soyu muhafaza edilen sebzelerin, ilk günkü orijinalliğinde özlenen tat ve kokuda tarlalarında yetiştirmeyi başardıklarını ifade eden Kral, sebze ve meyvelerin tohumlarını çoğaltarak devletin tohum bankasına bağışlamayı hedeflediklerini söyledi. Yerli tohum üreticisi Kral, “Ülkemizin dört bir yanından toplanan yerli tohumlarla üretimler yaptık. Biz bu tohumlar doğal yollarla ıslah edip, geliştirip kendi tohumlarımızla üretim yapıyoruz. Kaybolan çeşitlerimizi karşılık gözetmeden yetiştirip, korumaya çalışıyoruz. Fakat istediğimiz ilgiyi görmek bir yana pazarda dahi kendimize yer bulamıyoruz. Milli değerler söz konusu olunca karşılık beklemeden her zaman yanımızda olan Van Gölü Havzası Florası Derneği Başkanı Fuat Eser gibi Van Valisi, İpekyolu ve Tuşba Kaymakamlıkların yanımızda olup bize destek vermelerini ve değerli olduğunu düşündüğümüz bu projeye sahip çıkmalarını ümit ediyoruz” dedi.
Tamamen doğal süreçler ve geleneksel tarım yöntemleri kullanarak ürettikleri ürünlerden dolayı yetkililerden destek talep eden Kral, “Biz burada herhangi bir ilaç kullanmadan üretim yapmaya çalışıyoruz. Kaybolmakta olan çeşitlerimizi de koruyup geliştirmeyi amaçlıyoruz. Çok fazla emek veriyoruz. Hastalıklardan insanımızı korumaya çalışıyoruz. Bunun için de bize destek vermelerini rica ediyoruz. Biz milli değerlerimizi gözetirken, bürokratlarımızın da her zaman yanımızda olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de 3. Uluslararası Uçurtma Festivali başlıyor
Mardin’de 3. Uluslararası Uçurtma Festivali başlıyor
Almanya’dan Gaziantep’e geldi 16 yıllık şeker hastalığından kurtuldu
Almanya’dan Gaziantep’e geldi 16 yıllık şeker hastalığından kurtuldu
diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat bolu evden eve, bolu nakliyat, evden eve bolu, bolu asansörlü nakliyat, bolu şehirlerarası nakliyat İstanbul Bağcılar evden eve, İstanbul Bağcılar nakliyat, evden eve Bağcılar, İstanbul Bağcılar asansörlü nakliyat, Bağcılar şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır temizlik şirketleri, diyarbakır temizlik firmaları, diyarbakır temizlik, Ev, Büro, iş yeri, İnşaat Sonrası Temizlik diyarbakır diyarbakır temizlik şirketleri, diyarbakır temizlik firmaları, diyarbakır temizlik, Ev, Büro, iş yeri, İnşaat Sonrası Temizlik diyarbakır diyarbakır web tasarım, diyarbakır toplu sms, diyarbakır marka tescil alanya evden eve, alanya nakliyat, evden eve alanya, alanya asansörlü nakliyat, alanya şehirlerarası nakliyat