Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

Eğil’de telef olan hayvanlarda şarbon çıkmadı

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Eğil ilçesinde telef olan hayvanlarda şarbon değil zehirlenme bulgularının olduğunu açıkladı..

Eğil’de telef olan hayvanlarda şarbon çıkmadı
Eğil’de telef olan hayvanlarda şarbon çıkmadı
Advert

Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Eğil ilçesinde telef olan hayvanlarda şarbon değil zehirlenme bulgularının olduğunu açıkladı.
Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, önceki gün ilçeye bağlı Oyalı köyünde ikamet eden koyun yetiştiricisi Çerkez Karakaş’ın hayvanlarında ölümler olduğunu bildirmesi üzerine Karakaş ve çoban ile irtibata geçildiği kaydedildi. Açıklamada, koyun sürüsünün bölgede bulunan ve tohum üretimi yapan tesisin etrafında otlanırken fabrika atığından kaynaklı ölümlerin meydana geldiği beyanı üzerine Eğil Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünde görevli veteriner hekimlerin bölgeye sevk edildiği belirtildi. Açıklamada, “Yapılan incelemede 33 koyun ve 2 koçun telef olmuş, ayrıca 25 koyunda da zehirlenme belirtileri olduğunun tespit edilmesi üzerine ölen hayvanlardan ve yedikleri atık yemlerden numune alınarak Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne gönderilmiştir. Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden sevk edilen veteriner hekimlerce Oyalı Mahallesi’nde bulunan 5 bin 69 küçükbaş ve 656 büyükbaş hayvan sağlık kontrolünden geçirildi ancak herhangi bir salgın hastalık tespit edilemedi. 7 Eylül’de Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsünden bildirilen resmi olmayan ilk sonuçlara göre ölü hayvanlarda şarbon dahil herhangi bir hastalığa rastlanılmamış, numunelerde zehirlenme bulgularına rastlanmış olup kesin sonuçlar için çalışmalara devam edilmektedir. Olayla ilgili güvenlik güçlerince de adli soruşturma başlatıldı” denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobil köprüde asılı kaldı
Otomobil köprüde asılı kaldı
Kilis’te Lale devri
Kilis’te Lale devri
doğudan haber, talha onur turkey haberleri, talha onur haber181.com haberleri, talha onur talha onur kimdir, talha onur diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi