Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

Spor yapıyorum ama kilo veremiyorum

Spor yapıyorum ama kilo veremiyorum diyorsanız bu yazı tam sizin için. Diyetisyen Mehtap Yakut Bağırmaz bu hafta bu konu ile ilgili sorulara açıklık getirdi.

Spor yapıyorum ama kilo veremiyorum
Spor yapıyorum ama kilo veremiyorum admin
Advert

Spor ve egzersiz, sağlıklı bir hayat için en önemli ancak sadece zayıflama amacıyla yapılan spor ve egzersiz tek başına hem yeterli değildir. Kilo vermek için önce beslenmemize dikkat etmeliyiz. Çünkü kilo vermenin yaklaşık %75-80 doğru beslenerek %20-25 egzersize bağlı. Peki kilo verirken ne yapmalı.  Elbette sağlık sorununuza göre ( eğer bir sağlık sorunumuz var ise) doktorumuza danışarak spor ve beslenmeyi bir arada tutmak çok doğru ve önemli bir karar olacaktır. Elbette spor yaparken beslenmemize nasıl dikkat etmeliyiz bu yazıda bunu konuşalım.

Spordan önce ;  

  Spor yapmadan doğru bir beslenme neden önemli çünkü yetersiz ve yanlış beslenme kas kaybına neden olur

 Spor yapmadan önce çok yağlı şeyler tüketmemeli kişi. Daha çok enerji ihtiyacını karbonhidratlardan sağlamalıyız. Bu enerji ihtiyacını karşılayacak ve spor yaparken kas kaybını engellemek için çok önemli. Örneğin spor öncesi 2 kuru kayısı almak gibi bu performansınızı artıracak ve sporda daha çok enerji harcamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca karbonhidratın yanında alınan protein kas koruması İçin yeterli gelecektir. 

    Spordan  30 dk önce kafein tüketimi metabolizmamızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Ancak kahvenin içine süt ve krema alımı olmamalı. Yani sade kahve tüketimini öneririm.  

     Spor yaparken sıvı kaybı da çok önemli bir sorun. Terleyen vücut hem sıvı kaybına hemde minarel kaybına neden olur ki. Buda bize sorun yaratacaktır. Spordan yaklaşık 1-1,5 saat önce 300-500 ml sıvı almalıyız ve spordan sonra bir maden suyu almak minarel ihtiyaçımızı karşılayacaktır. Ayrıca her 30 dk yapılan egzersiz için yaklaşık 500 ml su içmeye dikkat etmeliyiz 

  Spordan sonra boşalan glikojen depolarını doldurmak İçin ve yine kas kaybını engellemek için meyve ve 1 bardak süt almak hem kas kaybını engellemek için hemde kas yoğunluğunu artırmak İçin önemli bir adımdır. Spordan hemen sonra  ana öğün yapmamaya dikkat etmeliyiz yaklaşık 1-1,5 saat sonra ana öğün almak daha doğru bir davranış olacaktır.

 

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de 3. Uluslararası Uçurtma Festivali başlıyor
Mardin’de 3. Uluslararası Uçurtma Festivali başlıyor
Almanya’dan Gaziantep’e geldi 16 yıllık şeker hastalığından kurtuldu
Almanya’dan Gaziantep’e geldi 16 yıllık şeker hastalığından kurtuldu
diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat bolu evden eve, bolu nakliyat, evden eve bolu, bolu asansörlü nakliyat, bolu şehirlerarası nakliyat İstanbul Bağcılar evden eve, İstanbul Bağcılar nakliyat, evden eve Bağcılar, İstanbul Bağcılar asansörlü nakliyat, Bağcılar şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır temizlik şirketleri, diyarbakır temizlik firmaları, diyarbakır temizlik, Ev, Büro, iş yeri, İnşaat Sonrası Temizlik diyarbakır diyarbakır temizlik şirketleri, diyarbakır temizlik firmaları, diyarbakır temizlik, Ev, Büro, iş yeri, İnşaat Sonrası Temizlik diyarbakır diyarbakır web tasarım, diyarbakır toplu sms, diyarbakır marka tescil alanya evden eve, alanya nakliyat, evden eve alanya, alanya asansörlü nakliyat, alanya şehirlerarası nakliyat