e Bitki çayları dozunda tüketilmeli Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

Bitki çayları dozunda tüketilmeli

Havaların soğumasıyla beraber soğuk algınlıkları, bağışıklığın düşmesi gibi birçok hastalık ve rahatsızlık da kapımızı çalmaya başladı.Bu noktada birçoğumuzun yaptığı şey bitki çaylarına yönelmek. Diyetisyen Elif Asana bitki çayları hakkında bilgiler paylaştı.

Bitki çayları dozunda tüketilmeli
Bitki çayları dozunda tüketilmeli admin

Diyetisyen Elif Asana şöyle konuştu; Bitki çayları,özel aromaya sahip bitkilerin çiçek ,yaprak,tohum ve meyvelerinin kurutulması ile elde edilir.Siyah çaydan ayrılan yönü kafein içermemesidir. Tükettiğimiz bitki çaylarının ayrı ayrı birçok faydası vardır.Tabi sürekli olarak değindiğim ; her şey dozunda tüketilmeli ifadesi bitki çayları için de geçerli.Günde 2 fincandan fazlası tüketilmemeli.Ayrıca 2 yaşından küçük çocuklara ve hamilelere tavsiye edilmez.

Soğuk havalarla beraber düşen bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çaylarından bahsetmek istiyorum öncelikle;

Kuşburnu :En çok C Vitamini içeren meyveler arasında kuşburnu yer alır.C Vitamini dışında K ve B vitaminleri (B1,B2) ve birkaç mineral içeriğiyle,enfeksiyon ve soğuk algınlığına karşı bağışıklık güçlendirici olmasıyla vücut direncini artırır.İçerisindeki B Vitaminleri sinir sisteminin gelişmesini sağlar.

Ihlamur:Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği olan ıhlamur boğaz ağrısı ve öksürüğe de iyi gelir.Limonla beraber tüketildiğinde bağışıklığı artırır.Stresi baskılayıcı ve sinirleri yatıştırıcı özelliği de mevcuttur.

Ekinezya:Bağışıklık sistemini güçlendirici ve enfeksiyonlardan koruyucu özelliği mevcuttur.Bunları yanı sıra üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da koruyucudur.

Bazı çaylar da metabolizmayı hızlandırır şimdi biraz da bunlara değinmek istiyorum:

Yeşilçay :İyi bir C Vitamini kaynağı , iyi bir ödem atıcıdır .Bunun yanında iyi bir antioksidandır , vücudu toksik maddelerden arındırır.Baş ağrısına iyi geldiği de söylenen yeşilçayın kansere karşı koruyucu etkisi de vardır.

Beyaz Çay :Yapılan araştırmalara göre bayaz çayın zayıflamaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.Çaylar arasında en az işlem görmüş ve antioksidanı da en yüksek olan bitki çayıdır.Cilde esneklik verir ,ayrıca yağ parçalayıcı özelliği vardır.

Zencefil:Burun tıkanıklığına iyi gelen zencefil,terleme ile toksin atmaya yardımcı olur.Baş ağrısı ve romatizmal hastalıklara karşı da tedavi niteliğindedir.Mide rahatsızlıkları için de rahatlatıcı özelliği vardır.Ayrıca kan şekerini dengeleyici özelliği olduğu da saptanmıştır.

Tarçın:Kan şekerini ve kan kolesterolünü düşürücü etkisi vardır.İnüslin direncine karşı da tedavi niteliğindedir.

Sindirim sistemini düzenleyen bitki çaylarına da değinecek olursam;

Mide bulantılarına zencefil iyi gelir ve beraberinde nane ve papatya .Nane içerdiği mentol sayesinde ve kokusuyla mide bulantısını önler.Papatya çayının sakinleştirici özelliği vardır aynı zamanda mideyi de sakinleştirir.

Konstipasyon dediğimiz kabızlık problemlerine karşı kiraz sapı ,nane,rezene,elma çayı içilebilir.Kabızlık problemi olan bireylerin öncelikli olarak yapması gereken bol su içmektir.

İshale ise ,yeşil çay iyi gelir.Ama yapılması gereken ilk tedavi elbette kaybedilen su ve mineraller yerine bol sıvı ve mineral tüketmektir

Regl Döneminde iyi gelen çaylara da mutlaka değinmek istedim;

Bu dönemde bayanların gerek stresi  gerek krampları azaltacak bitki çaylarını tüketmesi önerilir.Bu çaylara adaçayı(regli düzene sokar),papatya çayı,yeşilçay,rezene çayı(emziren annelerde sütü artırır.),kiraz sapı çayı(regl dönemi şişkinliği azaltır.)< olabilir.Olası tatlı krizlerini önlemek için kan şekerini düzenleyen tarçınlı meyve çayları tüketilebilir.

Strese karşı iyi gelen ve yatıştırıcı olan çaylar ise,

Papatya çayı , Melisa çayı , Adaçayı  olarak sıralanabilir.Ayrıca adaçayı astıma karşı etkili bir bitki çayıdır.Melisa ise uyku problemlerine karşı iyi gelir.

Diüretik olan çaylar,

Diüretik olan çaylar idrar atımını artırır.Bu çaylara ıhlamur,kiraz sapı çayı,ısırgan otu örnek verilebilir.

Bitki çayları genel olarak diüretik yani idrar söktürücü olduğundan dolayı aşırı tüketilmemelidir.Tüketiğimiz her şeyde doz önemlidir.Bitki çayları da faydalı diye aşırı alınmamalı , dozunda içilmeli.Dozunu aşan her besin vücuda alındığında yararlı da olsa zararlı bir besine dönüşür.Günde 2 fincan bitki çayı içmek idealdir.İlaç kullanan bireylere,bitki çayı ilaçla etkileşime girebileceğinden , tavsiye edilmez .

Bol bağışıklı bir kış geçirmenizi diliyorum.

Diyetisyen Elif ASANA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GAÜN Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden okul boyama etkinliği
GAÜN Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden okul boyama etkinliği
Obezite cerrahisi ile fazla kilolarıyla vedalaştı
Obezite cerrahisi ile fazla kilolarıyla vedalaştı
diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır temizlik şirketleri alanya evden eve, alanya nakliyat, evden eve alanya, alanya asansörlü nakliyat, alanya şehirlerarası nakliyat