Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

MEDRESE ÖĞRENCİLERİNİN İCAZET COŞKUSU

Diyarbakır Sur ilçesine bağlı Yenievler Köyü'nde bölgenin önemli din alimlerinden eğitim alan öğrenciler, medrese eğitimlerini tamamladı. Molla Seyid Bahuddin ve molla şeyh Cemal hocalardan medrese eğitimi alan öğrenciler, Yenievler Köyü'nde düzenlenen merasimle icazetlerini aldı.

    MEDRESE ÖĞRENCİLERİNİN İCAZET COŞKUSU
    MEDRESE ÖĞRENCİLERİNİN İCAZET COŞKUSU admin
Advert

                   

 

 

 Fakki'likten hocalığa geçmeyi hak kazanan öğrenciler oldukça mutlu görünüyordu. Çevre il ve ilçelerden gelen alimler de gençlerin İcazet sevinçlerine ortak oldu.İcazet  Programına katılanlar arasında  Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Bismil ilçe müftüsü Ahmet Durmuş, Sur ilçe müftüsü İsmail Fakirullahoğlu, Siirt Tillo’dan Molla Burhaneddin’in oğlu Seyda Molla Vefauddin ve Müderrisleri, Şemami köyünün  eski seydası Merhum Seyda Molla Abdullatif’in evladı Seyda Molla Abdurrahim, Seyda Molla Sait Taxiki, Seyda Molla Mustafa Arap, Seyda Şeyh Abdurrahim Haznevi,  Bismil ilçesi ışıklar köyünden medrese eğitimi veren Molla Abdullah Arslan, Molla İbrahim Arslan  Batman, Diyarbakır, Siirt ve Mardin'deki mollalar ile imamlar ve medrese talebeleri ile İslami sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Köy meydanında kurulan çadırlarda, misafirlere İkramlarda bulunuldu. Kur'an-ı Kerim okundu Kurulan ses sistemiyle, ilahiler çeşitli enstrümanlar eşliğinde seslendirildi. Köylüler coşkuyla ilahilere eşlik etti. Daha sonra Kur'an-I kerim tilaveti ile Köylüler manevi anlamda oldukça mutlu oldu.  Çevre mahallelerden de önemli din âlimleri icazet programına katıldı.

 

"DIYARBAKIR PEYGAMBERLER VE SAHABELER ŞEHRI"

Gazetemize konuşan Molla Abdullah Arslan, programa katılmaktan mutlu olduğunu söyledi. Öğrencileri tebrik eden Arslan, "Bugün de Sur ilçemize bağlı Yenievler köyümüzün Seydaları olan Molla Seyid Bahuddin ve molla şeyh Cemal hocamızın yetiştirdiği 21öğrencimizin icazet törenine katıldık. Inşallah bu topraklarda, köylerimizde ve şehirlerimizde ne kadar okuyan talebeler çoğalırsa gerek manevi, gerekse maddi sıkıntılarımız azalacaktır. Medreseler, müdderrisler Kur'an-ı ve hadisi öğrenen talebeler, öğretim hocaları her konuda çok anlamlı. Ama Diyarbakır'da bu daha da çok anlamlı. Çünkü Diyarbakır peygamberler ve sahebeler şehridir. Emeği geçen bütün dostlarımızı, seydalarımızı ve icazet alan öğrencilerimizi tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
    0000-00-00 maşallah Allah yardimcilari olsun inşallah
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de okullardaki tadilat ve boya işlerini yükümlüler yapıyor
Mardin’de okullardaki tadilat ve boya işlerini yükümlüler yapıyor
Siirt’te yer altı çöp konteynerleri onarılarak bakımları yapılıyor
Siirt’te yer altı çöp konteynerleri onarılarak bakımları yapılıyor
doğudan haber, talha onur turkey haberleri, talha onur haber181.com haberleri, talha onur talha onur kimdir, talha onur diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi