Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

Doğduğu gün yapılan ameliyatla yaşama tutundu

Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasında yırtık ile dünyaya gelen ve sadece yüzde 50 yaşama şansı olan Aren bebek, doğduğu gün yapılan ameliyatla yaşama tutundu..

Doğduğu gün yapılan ameliyatla yaşama tutundu
Doğduğu gün yapılan ameliyatla yaşama tutundu
Advert

Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasında yırtık ile dünyaya gelen ve sadece yüzde 50 yaşama şansı olan Aren bebek, doğduğu gün yapılan ameliyatla yaşama tutundu.
Diyarbakır’da yaşayan Rıza ve Nergiz Özdemir çifti, ikinci kez anne-baba olmak için büyük heyecan yaşıyordu. Doğumun olacağı gün hastaneye gelen çift, dünyaya gelen bebeklerinin solunum sıkıntısı yaşadığını duyunca büyük şok yaşadı. Yenidoğan Yoğun Bakım sorumlusu Dr. Mehmet Emin Günel tarafından acilen yenidoğan yoğun bakıma alınan bebeğin ilk müdahalesinin ardından Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Taner Kamacı’nın kontrolünde tetkikler yapıldı. Tetkiklerde solunum sıkıntısının doğumsal bir anomali olan diyafram hernisi yani göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasında yırtık olması yüzünden yaşandığı tespit edildi. Bu tür sorunla dünyaya gelen bebeklerin yüzde 50 yaşama şansı olduğu ve acilen ameliyata alınması gerektiği bilgisini alan Özdemir çifti, bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucağına alabilmek için ameliyatı kabul etti. Op. Dr. Taner Kamacı tarafından gerçekleştirilen cerrahi operasyon 4 saat sürdü ve sonrasında yeniden yoğun bakım süreci başladı.

“5 bin de bir görülüyor”
Aren bebeğin sol göğüs boşluğunun tamamen bağırsaklarla dolu olduğu ve sol akciğerinin hiç gelişemediğinin görüldüğü tablo ile ameliyat sonrası süreç hakkında bilgi veren Op. Dr. Taner Kamacı, “5 binde bir hastada görülen bu doğumsal anomali ile dünyaya gelen Aren bebeğin göğüs boşluğunu dolduran tüm ince ve kalın bağırsakları, başarılı bir ameliyat ile karın içine alarak, diyafram kasındaki yırtığı tamir ettik. Ameliyat sonrası yoğun bakım sürecimiz ile takibine devam ettik” dedi.
Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Mehmet Emin Günel, “Makineye bağlı olarak yoğun bakımda tedavisini gerçekleştirdiğimiz Aren bebeğin kontrol filmlerinde sol akciğerinin, cerrahi sonrasında çok iyi bir şekilde açıldığını gördük. Kan gazı değerlerinin de normal değerlere gelmesi üzerine 4’üncü günde hastamızı solunum makinasından ayırdık. Tedavisi tamamlanan ve tamamen anne sütü ile beslenir hale gelen Aren bebeği 7’inci günde taburcu ettik” ifadelerini kullandı.

“Yaşadığımız büyük şok mutlulukla sonuçlandı”
Bebeklerini yeniden mutluluk ile kucağına alan Rıza ve Nergiz Özdemir çifti de, “Bebeğimiz için tek çare ameliyattı ve biz umudumuzu hiç kaybetmedik. Yoğun bakım tedavisinin 7’nci gününde ona sağlıkla kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu duyguyu tarif etmek gerçekten çok zor ve bize bu güzel anları yaşatan hocalarımıza minnettarız” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siirt’teki operasyonda 5 tutuklama
Siirt’teki operasyonda 5 tutuklama
Kesinleşmiş 7 yıl hapis cezası olan şahıs yakalandı
Kesinleşmiş 7 yıl hapis cezası olan şahıs yakalandı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası