Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Bayram geleneği
Ebubekir Sıddık ARSLAN

Bayram geleneği

i

 

Kurban Bayramı nedeniyle 10 günlük tatil yapıldı. Kimi kavrulan kentten serin yerlere tatile gitti. Kimi ise geleneği bozmadı, memlekette kalıp kurbanını kesti, bayram ziyaretleri gerçekleştirdi.

Sonuçta herkes ne isterse onu yaptı.  Kurbanlar kesildi,  etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı, bir miktarda evde tüketilmek üzere buzdolabına konuldu.  İhtiyaç sahipleri kurban etine doydu diyebiliriz. Çünkü hali vakti yerinde olan herkes kestiği kurbanın etinin büyük bölümünü, hatta çoğunu yardıma muhtaç olan ailelere dağıttı.

Kırsal kesimde kurban kesme adeti sanki biraz daha fazladır.  Köylerde yaşayan vatandaşlar, az çok hali vakti yerindeyse mutlaka kurban keser. Köyde bayram geleneği daha fazladır. Önce bayram namazına gidilir ve kabristan ziyareti gerçekleştirilir. Bazı köylerde namaz çıkışı, bazı köylerde ise köy kahvesinde ya da ev ziyaretleri gerçekleştirilerek bayram kutlanır. Küçükler büyüklerin ellerini öper ve sevinçle bayram harçlıklarını alırlar.

 

Kırsal kesimde bayram geleneği hemen hemen hiç değişmez. Kırsalda yaşayanlar bu geleneğe daha çok bağlıdır. Bizde bu geleneği köyümüzde sürdürdük. Sabah namazı sonrası kabristan ziyareti gerçekleştirdik. Sonra büyüklerimizin elini öptük, küçüklerde bizim bayramımızı kutladı. Evler ziyaret edildi, bayram için hazırlanan yemekler yendi. Bu bayram geleneği umuyorum ki artarak devam eder. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çaldığı paraları harcayamadan yakalandı
Çaldığı paraları harcayamadan yakalandı
Hırsızlık zanlısı 6 kişi tutuklandı
Hırsızlık zanlısı 6 kişi tutuklandı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası