Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Yılbaşı Çılgınlığı
Mehmet Tanrıkulu

Yılbaşı Çılgınlığı

i

 

       Yıllardır günümüz insanlarını bir yılbaşı çılgınlığı almış gidiyor. İnsanlar o gece  adeta  ‘’insanlık’’ özelliğini bir yana bırakıp bir başka mahlukat özelliğine bürünüyor. O gece her ne yaparsan ‘’Bu gece yılbaşı, ayda yılda bir gün eğlenmişiz çok mu?’’ gibi bu geceye has saçma sapan deyimler- sözler üretilmiş. Disko-barlar dolup taşar, İçki oluk oluk akar, Genç kızlar o geceye has annelerinin özel fırıldaklığıyla babalarından izinlerini koparıp alemlere akar. Hatta bu çılgınlığı meşru görmek adına  o gecenin sabahında bir önceki geceden ayılmamış kafalar olduğundan  tatil ilan etmiş büyüklerimiz!!! Kendilerince haklılar da,  çünkü kim nerede hangi vaziyette uyanacak belli değil. 80’li -90’lı yılları hatırlıyorum ( 2000’li yıllarda yaşadığımız rezaleti haliyle hepimiz görüyoruz) toplumun en masumu ve günümüz dizilerine göre toplumun en geri kalmışı evde hindisini yapar, kendisi ve misafiri açıktan rakısını yudumlarken izin koparamamış olan  varsa kızı veya oğlu  meyve suları içinde rakısını veya şarabını babalarına çaktırmadan yudumlarlar. Sonra en masumundan kumarın en alenen oynanan Milli Piyangosunu oynar, dansözünü ailecek televizyon ekranlarında izler, çerez meyve derken sabah ezanıyla birlikte Yaratandan bi haber, bi-namaz bir şekilde yatağına sızar gider. Öğleden sonra da uyanıp kuvvetli bir kahvaltı ve o gece neler yaşandı diye dostlarla konuşmak için kahve köşelerine dalar…

         O gece  haylaz insanlar milyarlarca para kumar masasında bırakır. Disko barlarda yapılan kavgalar, adam yaralamalar ve ölümler de cabası… Sarhoş sarhoş araba sürüp trafikte canavarlaşan insancıklar hepimizin malumu. Kısaca o gece sıra dışı bir eğlence için şehrin ışıl ışıl caddelerine dalan insanlar, sonu mebhem bir gelecek ile gecenin sonuna doğru ışıl ışıl caddeler karanlık sokaklara dönüşür. Pişmanlıklar başlar, bağrışmalar, küfürler ve kavgalar… Karanlık gecenin sonunda kimi onurunu kaybeder, kimi ırzını, kimi iffetini, kimi canını… Peki Neden ?

         Çünkü bize ait olmayan suni bir kültürü yaşamaya programlanmışız.  Avrupa diye diye kendimize ait her şeyden nefret edercesine uzaklaşıp sanal bir aleme dalmışız. Başkasına ait  dar bir gömleği zorla giymeye çalışmışız. Haliyle gömlek kapansa da her bir düğmesi yerinde fırlar ve o gömlek kısa sürede tarumar olur. Gömlek tarumar olurken gömleğin içindeki bizler patlamak üzere olan  yanar dağ gibi yaşadığımız huzursuzluk bizi  bu dünyada da öbür dünyada da felakete sürükler.

        Batının bize dayattığı yılbaşı geleneği esasında çok farklı enstantanelerle ortaya çıkmıştır. Günümüzden 1700 yıl önce Putperest Roma Hükümdarı Konstantin Hıristiyanlığı Miladi 313 yılında Roma’nın resmi dini olarak kabul etmiş. Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul edişiyle birlikte Putperestlikten kalma ‘’ Güneş Tanrısı’’ nın doğum günü olarak kabul edilen 25 Aralığı  Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul etmişler. Nihayet doğum günü haftası etkinlikleri çerçevesinde 1 Ocak Miladi takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiş olduğunu görüyoruz. 26 Aralık 1925’te Miladi takvimin kabul edilişiyle Türkiye yeni bir yörüngeye girmiş oldu.

      Orta yaş ve üstü insanlarımız iyi bilirler ki; Orta Anadolu ve bizim bölgemizde hala insanlar ‘’Rumi Takvime göre’’ Her yıl 1 Martta yılbaşı kutladıklarını hatırlatmak isterim. Çocukluğumuzda ‘’Rumi Yılbaşı takvimine göre orta oyunu şeklinde tiyatral kişiler köy ahalisini gezer o gece pestil, ceviz Allah her ne kısmet ettiyse çeşitli hediyelerle ev halkını güldürür maniler okurlardı. O geceye has güzel yemekler yapılırdı. Kim demiş Müslüman adam eğlenmez diye. Hz. Ali’nin deyişiyle ‘’ Helal dairesi keyfe kafidir’’ En güzel şekilde insanlar eğlenir, helal dairede gecelerini geçirirlerdi. Dikkat etmişseniz toplum içerinde hala yaşlılarımız sorar ;

‘’Bugün ayın kaçı?’’

‘’Bize göre mi? Onlara göre mi?’’

‘’ Bize göre’’

‘’ Bugün onların hesabına göre ayın 14’ü bizim hesabımıza göre de ayın 1’i’’ ( Rumi ile Miladi tavim arasında 13 günlük fark var) ‘’

…………………………………..

Diyerek yaşlıların gönlü hoş tutulmuş olur.Bunun yanında Rumi takvim geleneği devam eder.

       Tüm bunları toparladığımızda görüyoruz ki; günümüz Müslümanları elinde dürbün olan kişi gibidir. Uzaktakinin önündekini görür, ama önündeki güzellikleri görmez. Oysa uzaktaki güzellikler ona yar olamayacağını bilmeli. Önündeki güzellikler ise zaten onundur. Yeter ki tevekkül etsin. İlle de batıdan bir şey almak istiyorsak batının sarhoş ve yozlaşmış toplum yönünü değil ,batının bilimini sonuna kadar talep edelim. Etmeliyiz de. Çünkü peygamberimiz (SAV) ‘’İlim Çin’de dahi olsa gidip alınız’’ diye tembihlemiştir bizleri.

‘’Yahudi ve Hıristiyanlara benzemeye özenmeyiniz’’

‘’Kim bir kavme benzemeye çalışsa o onlardandır’’

‘’Bizden başkasına benzemeye çalışan bizden değildir’’

       

        Değerli okurlarım yukarıda sebebi hayatımız Hz. Muhammed (SAV)’den biz Müslümanlara uyarıcı niteliğinde 3 hadisi şerif  sunduk. Bu malum geceyi ihya etmek Yahudi ve Hıristiyanları taklit etmekten başka hiçbir şey değildir. Bu arada ille de 31 Aralık gecesi bir etkinliğe katılmak istiyorsanız buyurun bu şehrin en büyük salonunda ‘’Mekke’nin Fethi’’ adlı dopdolu bir program hazırlanıyor. Hepimiz layıkıyla güzel bir gece geçireceğimiz, günahlar yerine hanemize sevapların yazılacağı bir program bizleri bekliyor. 

              Selam ve dua ile…

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali koç     0000-00-00 Ah hocam keşke herkes aklını başına alsa.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aybüke öğretmen davasında 5 sanığa 18’er yıl hapis cezası
Aybüke öğretmen davasında 5 sanığa 18’er yıl hapis cezası
Bingöl en az asayiş olan iller arasında ilk sırada
Bingöl en az asayiş olan iller arasında ilk sırada
doğudan haber, talha onur turkey haberleri, talha onur haber181.com haberleri, talha onur talha onur kimdir, talha onur diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi