Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Baharla Birlikte Umutlar da Yeşeriyor
Mehmet Tanrıkulu

Baharla Birlikte Umutlar da Yeşeriyor

Advert

 

 Hepinizin malumu kaç mevsimdir soluksuzca kışı yaşıyoruz. Hatta an geldi kem gözlerin nazarıyla kışlarımızın aşılması zor, çetin çukurlar ve engellere dönüştüğünü gördük.  Doğa, takvimsel üç cemreyi yaşamasına rağmen gönlümüz ve kentimiz bir türlü  cemreleri beraber yaşayamıyordu. Şehrimizden göç edenleri gördükçe yüreğimizde bir büyük yara daha açılıyordu. Buna paralel sesinizi duyan kimsecikler de olmazdı. Hep bekledik yıllardır beklediğimiz gibi. Bir gün güneş doğacak buz tutan gönüller eriyecek diye.   ‘Sabrın sonu selamettir’ sözü gereği bu bahar payımıza düşen selametin zamanı gelmiş olmalı diyoruz. Süreç içinde bu düşünceyi destekleyen gelişmelerin de yavaş yavaş oluştuğuna şahit olmaya başladık.

 Nihayet bu bahar mevsiminde şehrimize adanmış umut kıvılcımlarının oluştuğunu görüyoruz. Mart ayının son çeyreği ve nisanın ilk yarısında yine yeniden umutlar yeşermeye başladı şehrimizde. Gözlemlediğimiz kadarıyla özellikle yerli turistin şehrimize ilgisinin arttığını görüyoruz. Bu ilgi, şehrimizde görev yapan memurların anne babası, kız kardeş- nişanlısı da olsa şehrimizde yeni ve meraklı simaları görmek insanın hoşuna gidiyor. Bu misafirlik furyası en kısa sürede turlara dönüşmesi nihayetinde ulusal ve uluslar arası canlılığa yol açması en büyük temennimizdir. Dağ Kapı, Mardin Kapı, Hz. Süleyman Camii mevkii, Ulu Camii, Hasan Paşa Hanı, On Gözlü Köprü, Keçi Burcu ve  burada sıralayamayacağımız kadar güzellik var bu şehirde. Özellikle tarihi değerlerimiz,  birçok kentin gıptayla bakacak derecede yoğun ve değerli.  Bu arada yazıyı hazırladığım esnada bir haber aldım ki deymeyin keyfime derim;  Bu hafta sonu Dünya Turizm Yazarlar Birliği Federasyonunun ilimize Turizm Oskarı olarak bilinen ‘’Altın Elma ‘’ ödülü verdiği haberini aldım. Haydi bakalım, artık daha fazla çalışma zamanı.  İşçisi esnafı , sanayicisi yazarıyla şehrimizin çıtasını yükseklere taşıma zamanı.

Şehrimiz inanç turizmi bakımından da gayet zengin bir kültüre sahiptir. 2 peygamber mezarı 5 makamı ve 542 Sahabe-i Kiram bu topraklarda bulunmaktadır. Ancak gelin görün ki son yüzyılda talihsizliğini yenememiş olacak ki sahip olduğu değerler açısından Anadolu’daki birçok kenti beşe katlamasına rağmen bir türlü hak ettiği değeri ve mevkii bulamamıştır.

Mevzuumuz derin olduğunun farkındayım en iyisi daha derinlere girmeden şehrimizin yeniden canlanması konusuna dönmek istiyorum. Evvela şunu belirtmeliyim ki umutsuz bir topluluk tavuk kümesinde büyüyüp uçamayacağı kanısına varan ve hiçbir zaman uçmayı denemeyen kaz yavrusu gibidir.  Bu nedenle uçmayı sürekli denemeliyiz ki bir gün yeni ufuklara kanat çırpalım. Aksi takdirde yukarda uçan akranlarımıza, dost ve ahbaplarımıza bir ömür bakar dururuz. Ah keşke bende uçabilseydim diye. Şunu hiçbir zaman unutmamalıyız; 1800’lü yıllarda Osmanlı salnamelerine göre Şehr-i Diyarbekir’de 800 civarı düşünür kayıt altına alınmıştır. O halde bu düşünürler diyarında bizim yol almamız gayet tabiidir.

      Mart sonu,  nisan başında bendenizin de içinde bulunduğu bir grup yazar ‘’şehrimiz için neler yapa biliriz?’’ diye yeni bir oluşumla yeniden yola çıktık. D.Ü. Eczacılık Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Sayın Hamdi TEMEL( Çevre Bilinci Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı)Türkiye Küçük Millet Meclisi Koordinatörü,  Sayın Eyüphan KAYA , Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği(DİYŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İhsan İPEK CANKURT, Diyarbakır Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman AYDIN, şehrimizin değerli şair yazarlarında  Diyarınsesi.org yazarı Sayın Nesrin ERDOĞMUŞ, Anadolu Sanat Eğitim ve Spor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Recep ESER ve bendeniz Mehmet TANRIKULU DİYŞAD Genel Sekreteri ve Diyarbakır Olay Gazetesi yazarı unvanıyla, ‘’Şehir Yazarları Platformu’’ adı altında yeni bir oluşuma imza attık. Bu platform Diyarbakır paydaşında bir üst çatı görevini görecektir inşallah. Dünü geçmişte bırakıp yarına umutla bakan nesiller yetiştirmek için üzerimize düşen sorumluluğumuzu layıkıyla yerine getirmek umuduyla yola çıktık. Açlıktan yolsuzluğa, toplumsal yozlaşmadan çöken ahlak normlarına, sosyal siyasal ve ekonomik sorunlar sıkı takibimizde olacak. Küresel ısınmadan bölgemizde savaş çığırtkanlığına kadar gün gelecek bu konularda kararlar alınıp kamuoyuna ilan edilecektir.  Madem bizler düşünürler diyarı Diyarbekir’deyiz ve madem ‘’İnsanlar barışmak için savaşır’’ sözü,  sonuçlarıyla tarihi literatürde yer edinmiş, o halde kalemin gücü ile fikirler deryasında yenemeyeceğimiz hiçbir zorluk yoktur, deyip yol almaya son derece kararlıyız. ‘’Toplumları şekillendirmek için Kalem kılıçtan  keskindir’’ şuuruyla çıktığımız bu yolda bu köşemizde ismini sayamadığımız bir çok şair yazar ve düşünürlerimizin desteğini şimdiden aldığımızı siz değerli okuyucularımla  paylaşmak istedim.  Süreç içinde konferanslar seminerler aracılığıyla Diyarbakır’da çok  değerli konuklar edineceğiz.  İnşallah kamuoyunun da desteğiyle başta  şehrimiz olmak üzere bölgemiz ve nihayet Anadolu’yu kapsayacak derecede ‘kardeşlik hukuku’ çerçevesinde çeşitli platformlar ve çalış taylarımız olacaktır.   

                                                                                                                               Selam ve Dua ile…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaya yoluna giren motosiklet çocuğa çarptı
Yaya yoluna giren motosiklet çocuğa çarptı
Su kuyusuna düşen eşek kurtarıldı
Su kuyusuna düşen eşek kurtarıldı
doğudan haber, talha onur turkey haberleri, talha onur haber181.com haberleri, talha onur talha onur kimdir, talha onur diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi