e Ömer ARSLAN İstanbul’da yapılan zirve önemli Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
İstanbul’da yapılan zirve önemli
Ömer ARSLAN

İstanbul’da yapılan zirve önemli

Advert

 

Suriye kan gölü, Suriye’de gözyaşları sel oluyor. Suriye’de yaşam hiç iyi değil. Suriye’deki kardeşlerimiz acı içinde.

Türkiye’ye  gelenler şanslı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kucak açtı onlara. Sağlık sorurundan, barınma  gıda ihtiyaçlarına kadar hiç eksiksiz ihtiyaçları gideriliyor. Canlarından olmaktan son anda kurtuldular. Şimdi huzur içindeler. Ama akılları ülkelerinde, topraklarında. Ornada sorun çözülünce  dönmek isteyeceklerdir . Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğü bozulmadan, sorunun çözümlenmesi için çaba gösteriyor. En son İstanbul’da yapılan dörtlü zirvede de konu Suriye’nin toprak bütünlüğü oldu. Almanya, Fransa, Rusya ve tabiki de Türkiye. Liderler buluştu ve sorunun çözümü için görüştü.  Zirvede,  çok önemli konular masaya yatırılıyor. İnsani yardımların ulaştırılması, mültecilerin durumu , siyasi geçiş sürecinin sağlanması, Anayasa komisyonunun kurulması, İdlib mutabakatı.

Ancak, Suriye’de çözüm  askeri değil, siyasi olmalıdır. İdlib  konusunda Türkiye üzerine düşeni yaptı, yapmaya da devam ediyor. İdlib’de  çatışmasızlık olması sorunun çözümüne önemli katkı sunacak.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle yapılan İdlib Mutabakatı çok önem arz ediyor. Bu mutabakatın korunması gereli. Türkiye Suriye’nin bütünlüğü için önemli bir şans. Türkiye, Suriye’nin geleceğinin aydınlık olması için önemli bir aktör konumunda. 

2011 Mart ayından bu yana Suriye’de kaos var, iç savaş var. ABD’nin niyeti çok iyi değil. Ama Türkiye ABD’nin oyunlarını attığı akıllıca adımlarla bozuyor. İstanbul’da yapılan dörtlü zirve hem Türkiye’nin rolünün önemini gösteriyor, hem de Suriye’nin geleceği için önem arz ediyor.

Türkiye, gelen Suriyeliler için elinden geleni yapıyor. Ya AB (Avrupa Birliği) ?  Avrupa Birliği sözlerini tutmadı. Türkiye 3,5  milyonu aşkın Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Avrupa Birliği’(AB) nin destek sözleri ise olmadı hala. Söz verdiği  yardımların devede kulak kısmını verdi ancak. Ama Türkiye Suriyelilere ev sahipliğini sürdürüyor.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bağlar’da yapılması planlanan kentsel dönüşüm için Ankara’da önemli görüşme
Bağlar’da yapılması planlanan kentsel dönüşüm için Ankara’da önemli görüşme
Diyarbakır’da seyyar satıcıların yer kavgası kamerada
Diyarbakır’da seyyar satıcıların yer kavgası kamerada
diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır temizlik şirketleri alanya evden eve, alanya nakliyat, evden eve alanya, alanya asansörlü nakliyat, alanya şehirlerarası nakliyat