Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Türkiye, Suriye üzerinde oynanan oyunları bozuyor
Ömer ARSLAN

Türkiye, Suriye üzerinde oynanan oyunları bozuyor

i

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de kaosun bitmesi, ülkenin bütünlüğünün devamı için çabaları taktire şayandır.  Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimleriyle, Ortadoğu’da etkili ve söz sahibi bir ülke olduğunu her zaman ortaya koyuyor.  Türkiye, Suriye’de süper güçlerin oyununu bozmayı sürdürüyor.

ABD, ‘Demokrasi götüreceğim’ dediği Ortadoğu  ülkeleri, Kuzey Afrika ve Afganistan’da  kaos yarattı. Afganistan, Irak…Sonrasında ‘Arap Baharı’ adı altında, Libya, Mısır ve Tunus…Hiçbir ülkeye demokrasi  götürmedi, tam tersi kaos götürdü.  Buralar tam anlamıyla karıştı. Bu ülkelerde insanlar  kaos içinde yaşıyor veya kaos içinde ölüyor.  Devlet tam anlamıyla  yok.  Yer altı ve yer üstü zenginliklerle bilinen bu ülkeler daha önce refah içindeydi.  Bu ülkelerde yaşayan insanlar şimdi yoksullaştı, muhtaç hale geldi.  Tunus, Mısır  ve özellikle Libya refah seviyesi yüksek ülkelerdi. Bu ülkelerde , turizm gelirleri, yer altı zenginlikleri ile insanlar ekonomik refah içinde yaşıyordu.   Şimdi her gün çatışma, her gün patlamalar.  İnsanlar ölümden kaçıyor.  Libya’da  ekonomik refah  yüksekken, şimdi  yoksullaşan halk, daha iyi bir yaşam ve çatışmaların, ölümün olmadığı bir yere ulaşmak için Akdeniz’den İtalya’ya  kaçıyor.  Bir bölümü de  teknelerinin alabora olması sonucu hayatını kaybediyor.  

Suriye’ye de el attı ABD… Aslında Suriye’de,  İsrail’in  Büyük Ortadoğu Projesi’ne bir hizmet var. ABD, Suriye’de  bu proje için çalışıyor.  Nihai amaç Büyük Ortadoğu Projesi.   AABD, İsrail’in hayal ettiği toprakları oluşturmak için çaba içinde. 

Ancak Türkiye bunu görüyor ve bu oyunu bozuyor. Büyük oyun var Suriye’de.  Suriye konusunda aklıselim davranmamız lazım. Türkiye’nin attığı adımlar gelecek için çok önemli. Ve biz de  vatandaşlar olarak oyuna gelmemek için iyi düşünerek hareket etmemiz gerekiyor. Bu oyunu bozmak gerek.  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de okullardaki tadilat ve boya işlerini yükümlüler yapıyor
Mardin’de okullardaki tadilat ve boya işlerini yükümlüler yapıyor
Siirt’te yer altı çöp konteynerleri onarılarak bakımları yapılıyor
Siirt’te yer altı çöp konteynerleri onarılarak bakımları yapılıyor
doğudan haber, talha onur turkey haberleri, talha onur haber181.com haberleri, talha onur talha onur kimdir, talha onur diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi