Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
Advert
GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİ
Abdullah Karslı

GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİ

i

GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİ

Gençlik dönemi, insan hayatının en çalkantılı dönemidir. Bu yılların çalkantılı geçmesinin nedeni bireyin çok hızlı fiziksel ve duygusal değişimler geçirerek sosyalleşmeyle birlikte dönemin sonunda istenilen toplumsal role sahip olma çabasıdır. Böyle olmasının yanı sıra bu dönemin verimli geçmesinin insan hayatına ilerleyen yıllarda önemli katkılarının olacağı da tartışmasızdır.

Doğuştan sosyal bir varlık olan insan,  küreselleşen günümüz dünyasında bir cep telefonunun içine hapsolmuş bir şekilde hayatını sürdürebilmektedir.1980’li yıllarda başlayan teknolojik gelişmeler ve bilgi çağının getirdiği akıl almaz dönüşümler insanı içtimai hayattan kopararak bireyselleşmesine sebep olmuştur.  İçinde bulunduğu toplumun kültürel dinamiklerini sahiplenemeyen birey toplumsal zeminde kendine yer bulamayacaktır, bu defa içindeki sosyal ve duygusal boşluğu günümüzde olduğu gibi kendisine cebren dayatılmaya çalışılan küresel kültürün ruhsuz ve acımasız araçlarıyla doldurmaya çalışacaktır.

Dolayısıyla günümüz gençliği son asırda gerçekleşen dijital devrimin ve kapital düzenin getirdiği kültürel yozlaşmaya maruz kalarak medeniyetimizin temel taşlarından mahrum bırakılmışlardır. Değerlerimize yabancılaşan gençlerimiz toplu taşıma araçlarında büyüğüne yer vermemek için uyku numarası yapar hale gelmiştir. Ahlaki ilkelerin giderek saf dışı bırakıldığı bir kültür modeline doğru gidiyoruz. Dünya ile yakınlaştıkça kendimizden uzaklaşıyoruz. Ailesiyle, akrabaları ve dostlarıyla vakit geçirmek yerine dünyanın bir ucundaki insanlarla iletişim kurmayı tercih eden gençlerimiz geleneklerimizde çok önemli yeri olan aile, akraba ve dost mefhumunu giderek unutmaktadır.  Genelde bütün yaş grupları olmak üzere özellikle gençlerimiz kapitalist sistemin neredeyse bütün dünyaya bulaştırdığı tüketim hastalığına yakalanarak sadece maddiyatla tatmin olan manen boşluğa düşmüş, doyumsuz bireylere dönüşmektedir.   

Teknolojik araçların aşırı ve gereksiz kullanımından kaynaklanan zihinsel durağanlıkla bilinçten, muhakeme yeteneğinden ve düşünsel kabiliyetten yoksun gençlerimiz maalesef en basit şeyleri bile anlamakta güçlük çekmektedir. Gençlerimiz kendi akıllarını kullanmak yerine telefonların akıllarını kullanarak kendi akıllarının zamanla pasifleşmesine ve sömürülmesine izin vermektedir. Değerli olan vakitlerini kendilerini uyuşturan bilgisayar oyunları karşısında geçiren taze beyinlerimiz algı kapasitelerinin zayıflamasına yol açmaktadır. Algısal zayıflamanın oluşturduğu öğrenme güçlüğüyle özgüveni olmayan gençler yetişmektedir. Özgüveni olmayan gençlerimiz yeteneklerini geliştirmek yerine zamanla körelmesine izin vermektedir.

Yukarıda çizdiğimiz karamsar tablodan kurtulmak mümkün mü peki? Asıl önemli olan bu soruya vereceğimiz cevaplar. Geçmişimize baktığımızda bu vahim tabloyu yıkıp dirilişi gerçekleştirecek maddi ve manevi güce, tarihi müktesebata sahip olduğumuzu görüyoruz. Geçmişin birikiminden faydalanırsak bize dayatılan tarihi yaşamaktan kurtulabiliriz.

Bu doğrultuda yapılması gereken en önemli şey, ahlaki değerlerimizden tecrit edilmiş, milli ve manevi köklerimizden koparılmış, seküler kültürlerin etkisi altında kalmış eğitim sistemimizi yabancı etkilerden kurtarmalıyız. Okullarımızı fen ve sosyal bilimlerin öğrenildiği müesseseler olmasının yanı sıra ahlaki ve değer yargılarının gençlerimize ve çocuklarımıza yaşayarak benimsetildiği ilim yuvalarına dönüştürmeliyiz. İlim yuvasına dönüştüreceğimiz okullarımız madden ve manen donanımlı fertlerin yetiştirilmesine öncülük edecektir. Bu şekilde yetişen gençlerimiz küreselleşmenin menfi tesirlerinden etkilenmeden dünya ile entegrasyon sürecine girebilecektir. Diğer bir ifadeyle Mevlana’nın pergel metaforunda olduğu gibi bir ayağıyla kültürümüzü yaşayan ve yaşatan gençlerimiz diğer ayağıyla da küresel ölçekte muasır medeniyetlerle bütünleşmede sıkıntı çekmeyecektir.

Bir diğer husus yeterli düzeyde kitap okunmayan bir ülkede fikri ve düşünsel planda reform gerçekleştirilmesi neredeyse imkânsızdır. Günümüz gençlerine kitap okuma alışkanlığını kazandırabilirsek onların ufuklarının genişlemesine vesile oluruz. Ufku genişleyen gençler kendilerine ilgi ve idealleri doğrultusunda bir hedef belirler. Bu gaye doğrultusunda gençlerimiz hayatlarının her anında ideallerinin onları sürüklediği yolda yürüyeceklerdir. Zihnen sürekli bir şeylerle meşgul olan, ruhunu gayesine adayan genç çağın yaygın ruhsal bunalımlarına düşmeden ve kötü alışkanlıklarına yakalanmadan hedeflerine emin adımlarla ilerleyeceklerdir.

Hülasa, büyük sancılar büyük doğuşlara gebedir.  Millet olarak ne kadar çağın toplumsal ve kültürel sorunlarıyla boğuşsak da zamanında bu coğrafyadan Yavuz’lar, Mimar Sinan’lar, İbn-i Haldun’lar ve Akif’ler çıktığı gibi yine çıkacaktır.

Vesselam…

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ali ihsan     2017-01-31 sayın Abdullah hocam sizin bilgilerinizden faydalanmak istiyoruz.Yazılarınızın devamını bekliyoruz
serdar     2017-01-24 Tebrik ediyorum. Yazılarınızın devamlarını bekliyoruz.Bilgilerinizden faydalanmak istiyoruz. ALLAH razı olsun. Abdullah KARSLI
Hasan çepni     0000-00-00 Eyvallah kardeşim, hayatı ve insanlığı dert edinen güzel insan eline sağlık
İsmail SARDOHAN     2016-12-30 Abdullah hocam sizi kutluyorum. Yazmak cidden zor bir iştir. Emek ister, birikim ister, olaylara hakimiyet ister. Kaleminiz Allah c.c. rızası için yazdığı sürece başarı kaçınılmaz. Maşallah durmak yok yazmaya devam.
Fadime karslı.     0000-00-00 Yazının devamını mevladan niyaz ediyorum okuyan herkese hayırlı faydalı olmasını diliyorum
Tuğçe Büyük     0000-00-00 Bencede haklısın ...
Tuğçe Büyük     0000-00-00 Çok güzel olmuş abdullah abi
Hüseyin Kuloğlu     0000-00-00 Yeğen harika şeyler yazmış yine döktürmüşsün valla, Allah ziyade etsin, devamını bekleriz, yanlız o son paragraf biraz uymadı gibi geldi bana
Hüseyin Kuloğlu     0000-00-00 Yeğen harika şeyler yazmış yine döktürmüşsün valla, Allah ziyade etsin, devamını bekleriz, yanlız o son paragraf biraz uymadı gibi geldi bana
Sinan     0000-00-00 İsabetli yapılan hasar tespitleri ve çözüm yolları, hiç fena değil zamanla daha iyisi ve iyileri muhakkak gelecektir, devamını dilerim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnsanlar akın edince On Gözlü Köprü kapatıldı
İnsanlar akın edince On Gözlü Köprü kapatıldı
‘Diyarbakırspor'u kurtardık, bu kent neden suskun’
‘Diyarbakırspor'u kurtardık, bu kent neden suskun’
diyarbakır marka tescil malatya solucan gübresi solucan gübresi, solucan gübresi satışı diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır tavuk satışı, lohman Brown Tavuk Satışı, ataks Tavuk Satışı diyarbakır hindi çiftliği diyarbakır evden eve nakliyat diyarbakır temizlik şirketi