e Mehmet Tanrıkulu Charli Hebdo için Yürüyenler Yeni Zelanda Katliamında Neredeler? Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.

istanbul escort

   Charli Hebdo için Yürüyenler Yeni Zelanda Katliamında Neredeler?
Mehmet Tanrıkulu

Charli Hebdo için Yürüyenler Yeni Zelanda Katliamında Neredeler?

Advert

 

              Bilenler bilirler bundan 100 yıl evvel  Yeni Zelandalılar en masumane yorumuyla İngilizlerin oyununa gelip Haçlı ordusu adına binlerce kilometre kat etmiş,  kendilerini  yok etme pahasına  bizlerin topraklarını  kan gölüne çevirip  Çanakkale’yi Dünyanın en kanlı topraklarına çevirmişlerdi. Tarihten  bihaber  tozpembe hayaller dünyasında yaşayanlar ve dünyanın aldatıcı günahları peşinde koşanlar ise yılbaşı günleri öğlen ortası Yeni Zelandalıların ‘yeni yıla’ girdikleri haberleriyle adına aşina oldukları Uzakdoğu ülkesidir Yeni Zelanda.

             Meğer bizden birileri yaşıyormuş bu uzak topraklarda.  Bizim gibi inanan, Aynı Kabe’ye yönelen , aynı peygamber sevgisiyle yaşayan, aynı inanç için tüm zorluklara direnen, azınlık oldukları için her dem mazlum bir hayat yaşayan,  biz henüz  güne uyanırken  gün ortası Cuma namazına duran,  uzaktan uzağa Mekke Medine topraklarına hasret,  dünyanın öbür ucundaki Müslüman kardeşleri için hunharca katledilen bir avuç Yeni Zelandalı  Müslüman kardeşlerimizden bahsediyorum.

            Cuma sabahı çoğumuz işyerlerimizde bu hunharca katliamdan haberdar olduk. ‘’Yeni Zelanda’da bir kişi iki ayrı camiyi basıp gelişi güzel insanları vurdu, olayda çok sayıda ölü ve yaralı var’’ diye haber geçiyorlardı ajanslar. Hepimiz kaygılandık neler oluyor diye. Meğer bu olay sıradan bir sapığın katliam  planı değil de topladığı materyallerle insana ortaçağ Avrupası’nın katliam ve çirkinlik dolu İslamofobi denilen İslam’a karşı kin kusma eylemi olduğu ortaya çıktı.

            Bu tür katliamları gördükçe rahmetli  Alija İzzet Begoviç’in batıyla ilgili şu sözünü hatırlatıyor ; Bunu hiç unutma evlat! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır. Bugünkü refahı; devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan , akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur.

             Katil teröristin  arabasında toplam beş silahı vardı, ama katliamı iki otomatik silah ve çok sayıda şarjörle gerçekleştirdi. Belli ki yıllarca beslediği kin ve nefretle bu eylemi planlamış ve gerçekleştirmiş. Katliam 20 dakika sürmüş, görgü tanıklarının anlattıklarına göre  polis olaydan haberdar olmasına rağmen gelişi 20 dakikayı bulmuş.  Esasında burada esas gaye katliamın oluş şekli ve gelişiminden hatta polisin geç gelme durumundan daha çok olayın yapılış amacı ve bu faşist mantalitenin sorgulanmasıdır. Nitekim katilin silah ve şarjörler üzerindeki kin ve nefret notları ve camiye katliam gerçekleştirmeden önce sosyal medyada paylaştığı 74 sayfalık manifesto ile İslam’a akıl almaz kin ve nefretle yaklaştığını görüyoruz. Manifestosunda 2011 yılında Norveç'te 77 kişiyi öldüren Anders Breivik'ten ilham aldığını yazmış.

             Hıristiyan teröristin silahlarının üzerinde, daha önce dünyanın başka bölgelerinde Müslümanlara saldırı düzenleyenlerin isimlerinin yer aldığı görülüyor. Teröristin saldırıdan hemen önce Facebook hesabından paylaştığı fotoğrafta silahının üstüne büyük harflerle ‘Turkofagos’ yani ‘Türk Yiyici’ yazdığı görülüyor. Kan donduran diğer ifadeler ise şöyle;

Tours 732: (Puvatya Savaşı) Endülüs Emevi Devleti’nin 732 yılında yenilgiye  uğradığı ve Batı Avrupa’da İslamiyet’in yayılmasını durduran savaşın yapıldığı yer.

Miloş Obiliç: Kosova Savaşı’ndan sonra Sultan 1’inci Murat’ı şehit eden Sırp asker.

Anton: İsveç’te göçmen iki çocuğu öldüren Anton Lundin Petterson’u simgeliyor.

Ernst Rüdiger von Starhemberg: 1683’te Kahlenberg Muharebesi’nde Osmanlı’yı yenmiş generallerden birisi. Bu savaşın sonucunda 2’nci Viyana Kuşatması sona ermiş ve Osmanlının Avrupa’dan geri çekilmesi başlamıştı.

Alexandre Bissonnette: 2017’de Kanada’da bir camiye saldırarak 6 kişiyi öldüren aşırı sağcı.

Janos Hunyadi: 2’nci Murat ve oğlu Fatih Sultan Mehmed’e karşı iki defa Belgrad şehrinin Türkler tarafından alınmasını engelleyen Sırp Komutan.
Cehenneme hoş geldiniz: Göçmen karşıtlığını ifade ediyor.

            Katil, manifestosunda Türkiye’yi Osmanlı’nın mirasçısı ve İslam’ın temsilcisi olarak görüyor. Bu nedenle yaşlı ve katil Avrupa’ya en büyük tehdit olarak Türkiye’yi görüyor. Türkiye hakkındaki kan donduran ifadeleri şöyle;

 "Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinopolis hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak"

            "Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz'ın Doğu yakasında." Ama Boğaz'ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis'e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak"

            Bu arada  saldırgan katilin 2016’da farklı tarihlerde 2 kez Türkiye’ye geldiği belirlendi. İstihbarat çalışmalarında  17-20 Mart ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihlerinde Türkiye’ye gelerek kaldığı tespit edildi. Saldırganın Türkiye’ye ne amaçla geldiği, kimlerle görüştüğü ve nasıl bir bağlantısı olduğu ise şimdilik bir muamma.

            Tüm bu gelişmeler yaşanırken sözüm ona dünya liderleri olayı protesto ettiler. Evet kınadılar demiyorum protesto ettiler. Oysa 2015 yılındaki  Charlie Hebdo olayında(1 milyar 800 milyon Müslümanın  Peygamberine ısrarla hakaret edilmesi üzerine ölümler gerçekleştirilmişti)  tüm dünya liderleri 13 kişinin ölümüne tepki olsun diye Paris’te yürüyüş yapılmıştı. Yer gök ‘terörist Müslüman’ diye inlemişti.  Hatta Türkiye’de de Facebook üzeri paylaşımlarda  neredeyse olayın münferit olduğunu unutup  ‘ kahrolsun İslamiyet ‘diye yazacak kadar Müslümanlar Müslüman olduklarını unuttular. O denli İslamiyet’e hakaret edildi. Bu menfur olayda ise bırakın batıyı, ülkemizde dahi sosyal medyada doğru dürüst protestoları göremiyoruz.  Hatta meczup biri’’ biri çıksa da bizim bu camileri de temizlese’’ diyecek kadar akıldan yoksun  kişileri görüyoruz. 50 masum insan katledilmişken batıdan doğru dürüst bir protesto sesi dahi duyamıyoruz. Çünkü ‘’küfür tek millettir’’ realitesi ortaya çıkıyor. Charli Hebdo olayında ‘’Müslüman teröristler’’ diyenler Cami katliamında terörist Hıristiyanlar’’ dediler mi?. Elbette hayır!  Trump olaya terör olayı bile demedi ve kınama kelimesini kullanmadı. Sadece olayın olduğunu belirtiyor mesajında tıpkı iki yüzlü batının diğer liderleri gibi! Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ve diğer siyasetçiler  yine en yüksek perdeden protestolarını dile getirdiler. Türkiye yüksek perdeden olayı kınarken diğer İslam ülkeleri  suspus durması insanı gereğinden fazla rahatsız ediyor.  Ülkemizdeki siyasetçiler de ilk başta ciddi ve samimi bir tepki göstermiş olmalarına rağmen hemen sonrasında verdikleri tepkileri miting meydanlarında seçim malzemesi olarak kullanmaları ise doğrusu insanı son derece üzüyor.  Türkiye’den  Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile Dışişleri  Bakanı düzeyinde durum değerlendirmesi yapmak üzere Yeni Zelanda’ya gitmeleri olumlu bir adım olarak görülmektedir. Doğal olarak Türkiye bu olaya müdahil de olmalı çünkü katilin ifadelerine göre  birinci dereceden taraf olarak görülmektedir.

              Ez cümle  Habibi Zülcelal Hz. Peygamber : "Müminler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar." Hadisi şerifleri gereği Rabbim bizleri de mümin kulları arasında kabul eylesin.  Hamdolsun ki bu doğrultuda Yeni Zelanda’daki katliam haberini duyduğumuz andan itibaren mümin olmamız gereği üzüntülü ve yastayız.  Ancak şunu unutmamalıyız Müslümanlar hizip ve cemaatlere bölünüp parçalandıkça küfür milletinin Müslüman dünyasını yutması daha kolay olacaktır. Nitekim Ortadoğu’daki ölüm ve savaşlar bunun en açık sonucudur. İslam dünyasının uyanması dileğiyle…

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DÜ öğrencilerine oryantasyon eğitimi
DÜ öğrencilerine oryantasyon eğitimi
Bağlar Belediyespor’da hedef 3 puan
Bağlar Belediyespor’da hedef 3 puan
diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır temizlik şirketleri alanya evden eve, alanya nakliyat, evden eve alanya, alanya asansörlü nakliyat, alanya şehirlerarası nakliyat Mardin evden eve, Mardin nakliyat, Mardin şehirler arası nakliyat, Mardin asansörlü nakliyat, Mardin şehirlerarası nakliyat