e DYT. SÜHEYLA BETÜL TOPAL OBEZİTE NEDİR? NASIL ANLAŞILIR? Diyarbakır son dakika haberleri, Diyarbakır haberleri, Diyarbakır haber, son dakika gelişmeler, Diyarbakır İlçe Haberleri, anlık en taze haberler yer alıyor.
OBEZİTE NEDİR? NASIL ANLAŞILIR?
DYT. SÜHEYLA BETÜL TOPAL

OBEZİTE NEDİR? NASIL ANLAŞILIR?

i

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite Dünya Sağlık Örgütü'nün raporunda vücutta fazla yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır.

Obezite son zamanlarda artan, insüline bağlı olmayan şeker hastalığı,  hipertansiyon, kalp damar hastalığı, karaciğer yağlanması, adet düzensizlikleri, safra kesesi hastalığı, bazı kanser türleri gibi  ciddi komplikasyonlara neden olan  ve mutlaka tedavi edilmesi gerekilen  bir hastalıktır.

Obeziteyi belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü'nün obezite sınıflandırması kullanılmakta ve genellikle Beden Kitle indeksi (BKI) esas alınmaktadır. BKI, bireyin kg  cisinden vücut ağırlığının, metre cisinden boy uzunluğunun  karesine bölünmesiyle (BKI=kg/m2)  elde edilen bir değerdir. BKI boy uzunluğuna göre vücut ağırlığını değerlendiren bir gösterge olup, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir.

Beden kitle indeksi 30 ve üzeri olan bireyler obez olarak tanımlanmaktadır. Fakat obeziteye bağlı risk yalnızca şişmanlığın derecesi ile değil, yağ dokusunun vücuttaki dağılımı ile de ilgilidir. Bölgesel yağ dağılımı genetik olarak erkek ve kadınlarda farklılık göstermektedir Erkek tipi obezitede yağ; vücudun üst bölümünde, bel, üst karın ve göğüs bölgelerinde (elma tip) toplanmaktadır. Kadın tipi obezitede ise yağ; vücudun alt bölümünde, kalça, uyluk ve bacaklarda (armut tip) toplanmaktadır. .Karın bölgesindeki yağ miktarını yansıtan basit yöntemlerden bir tanesi ve en çok kullanılanı bel çevresi /kalça çevresi oranıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre belin en dar kısmından kalçanın ise en geniş kısmından alınan ölçümlerin oranı kadınlarda 0.85'den ve erkeklerde 1'den fazla ise obezite olarak kabul edilmektedir. Tek başına bel çevresi ölçümü de karın bölgesindeki yağ dağılımı ve sağlığın bozulmasında önemli ve pratik bir gösterge olarak kullanılmaktadır. Erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm ve üzerinde olması obezitenin en büyük habercisidir.

Vücuttaki yağın bulunduğu bölge ve dağılım obezitenin etkisini belirlediği gibi yağ ve kas oranıda dış görünümde oldukça etkilidir. Vücudumuzdaki yağlar hafif ve hacimli olup, kaslar ise daha ağır ve hacimsel olarak çok daha az yer kaplar bundan dolayı hiçbir zaman bir bireyin yalnızca kilosuna bakılarak obezite derecesi saptanamaz.

Obezite gün geçtikçe artan ve vücudumuzun neredeyse tüm organlarını olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olup  nedeni de en az tedavisi kadar önem taşır. Bunun için belirtilen değer dikkate alınarak, obezite seviyeniz belirlenebilir. Bir uzman yardımıyla nedenini tam olarak belirledikten sonra, obeziteden sadece estetik kaygı sebebiyle değil, birçok önemli hastalığa sebep olduğu düşünülerek tedavi planlanmalıdır. Geçmişten gelen yanlış beslenme alışkanlıkları terk edilip, yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilerek, egzersiz ve diyet tedavisiyle  en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.

Sonuç olarak ilerleyen teknoloji, uykusuzluk, hazır besin tüketiminin yaygınlaşması, hareketsizlik, artan stres, obezite için ciddi bir zemin hazırlar. Sağlıklı bir toplum için, bedenimize ve ruhumuza gerekli özeni göstermeli, obezitenin farkında olup obeziteyle savaşmalayız. Sağlıkla kalın…

                                                                                                                

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyarbakır’da şofben patlaması korkuttu
Diyarbakır’da şofben patlaması korkuttu
Sento Caddesi baştan sona kadar yenileniyor
Sento Caddesi baştan sona kadar yenileniyor
diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır evden eve, diyarbakır nakliyat, evden eve diyarbakır, diyarbakır asansörlü nakliyat, diyarbakır şehirlerarası nakliyat diyarbakır temizlik şirketleri alanya evden eve, alanya nakliyat, evden eve alanya, alanya asansörlü nakliyat, alanya şehirlerarası nakliyat Mardin evden eve, Mardin nakliyat, Mardin şehirler arası nakliyat, Mardin asansörlü nakliyat, Mardin şehirlerarası nakliyat