Diyarbakır Müze Müdür Vekili Mehmet Çelebi, müzenin geçmişe 12 bin 500 yıl öncesine dayanan 35 bin eseri bünyesinde barındırdığını ifade etti. Bu eserlerin büyük bir kısmının depoda korunduğunu ve müze teşhirinde bin 500'e yakın eserin sergilendiğini belirten Çelebi, müzenin 2023 yılında depreme rağmen 134 bin ziyaretçi ağırladığını, 2024'te 200 bin, 2028'de ise 1 milyon ziyaretçi hedeflediklerini açıkladı.

Diyarbakır’da  2024 Yılının Dördüncü NRP Eğitimi Düzenlendi Diyarbakır’da 2024 Yılının Dördüncü NRP Eğitimi Düzenlendi

Çelebi, müzenin içinde yer alan tarihi binaların restorasyonu sonrasında ziyaretçi sayısının arttığını vurgulayarak, 2024 ve 2028 yıllarındaki hedeflerine ulaşmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Müze ziyaretçileri, teşhir salonlarında Neolitik dönemden başlayarak 12 bin 500 yıl öncesine kadar uzanan eserleri inceleme fırsatı buluyor. Ziyaretçilerden gelen yorumlarda, eski çağlardaki yaşamı, eşyaları ve evleri görmenin merak uyandırdığı ifade ediliyor.

Diyarbakır'a Gümüşhane'den gelen bir öğrenci, müzede gördüğü eski çağlara ait kalıntıların ve eşyaların fotoğraflarını çekerek, arkeolog olma hayali kurduğunu belirtti. Bir diğer ziyaretçi ise Diyarbakır Müzesi'nin Orta Doğu'nun bir numaralı müzesi olarak gördüğünü dile getirdi.

Öte yandan, müzeyi gezen bir edebiyat öğretmeni, İslam dönemlerine ait paraları inceleyerek, bu zenginliğin müzeye yansımasının önemli olduğunu ifade etti. Diyarbakır'ı Türkiye'nin farklı bir yüzü olarak gören ziyaretçi, müzenin etkileyici olduğunu ve burada Mezopotamya uygarlıklarını keşfetmenin keyfini yaşadığını söyledi.

Kaynak: İHA