6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerinin ardından, ilk etapta inşa edilen afet konutlarının teslimi başladı. Yapımı tamamlanan 41 bin kalıcı konut ve 5 bin köy evi olmak üzere toplamda 46 bin bağımsız birimin tesliminde ilk kura çekim ve anahtar teslim töreni düzenlendi. Törende konuşan Bakan Özhaseki, 75 bin konutun kurası 2 ayda tamamlanacaklarını söyledi.

Depremin hemen ardından bölgede çalışmaya başladıklarını kaydeden Bakan Özhaseki, “Deprem bölgelerinde 200 binden fazla konutu yapmak için inşaatlara başladık. Şu anda 50 bin kadar da çelikten köy evlerimizi yapmaya başladık. Şehir merkezlerinde 50 binden fazla yeniden yer tespit ederek zemin etütlerini doğru bir şekilde yapıp, sonra da üstündeki mühendislik hesaplarını en sıkı bir şekilde denetleyerek, depremlere dirençli evlerimizi yapma cihetiyle 300 bin sayısını aşıyoruz." şeklinde konuştu.

Ambulansla otomobilin çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı Ambulansla otomobilin çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı

Bakan Özhaseki, "2 ay içerisinde 75 bin sayısına ulaşacağız. Mayıs ayından itibaren her ay 15, 20 bin konutu hazır hale getirip sene sonuna kadar birçok kardeşimizin evlerini de kendilerine teslim edeceğiz." dedi. 

Kaynak: İLKHA