Suriye’nin Süveyda şehrinde rejime karşı protestolar devam ediyor Suriye’nin Süveyda şehrinde rejime karşı protestolar devam ediyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'nın mümkün olan en kısa sürede yeniden açıldığını görmek istediklerini belirterek "İnsani yardımların Gazze'ye ulaşmaya devam edebilmesi için bunun gerçekten gerçekleşmesi için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Miller, gazetecilere yaptığı açıklamada, siyonist rejimin Kerem Ebu Salim kapısını açmayı taahhüt ettiğini ifade ederek "Refah için de aynı şey geçerli. Refah'ın yakıt sevkiyatı için yeniden açılacağını söylediler ki bu, su kaynakları, insani yardım ulaştıran kamyonlara yakıt ve fırınları çalıştırmak için son derece önemli. Ancak bunun tamamen yeniden açıldığını görmek istiyoruz." dedi.

Siyonist rejim, Gazze Şeridi'nden Mısır'a açılan Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafını dün işgal etmişti.

Sınır kapısının işgal edilmesi nedeniyle Gazze'ye yardım geçişlerinin durdurulduğu aktarıldı.

Gazze Şeridi'ne giriş çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından biri olan Refah Sınır Kapısı Mısır'ın, diğer 6 sınır kapısı ise siyonist işgal rejiminin kontrolünde bulunuyor.

Siyonist işgal rejimi, yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş adamlarının Batı Şeria'ya geçişi için kullandığı Beyt Hanun ile bazı ticari ürünlerin geçişi için kullanılan Kerem Ebu Salim kapılarının dışındaki 4 sınır kapısını 2007'den bu yana tamamen kapatmış durumda.

Beyt Hanun ile Kerem Ebu Salim sınır kapıları siyonist işgal rejimi, Refah Sınır Kapısı da darbeci Mısır yönetimi tarafından sık sık kapatıldığı için Gazze halkı 2007 yılından bu yana abluka altında yaşamak zorunda kalıyor.  

Kaynak: İLKHA