Florida'dan Brian Mast, New York'tan Temsilci Claudia Tenney ve Arizona'dan Eli Crane'in başını çektiği bir grup Cumhuriyetçi temsilci tarafından sunulan karar tasarısı, 2025 yılı için yıllık savunma bütçesine yetki veren bir yasa değişikliğini kabul ederken, Demokratlar basit bir oylamayla kabul edilen değişikliğe karşı çıktı.

Oylamadan önce Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada Mast, "En iyi müttefiklerimizden biriyle dünyanın her yerinde mutlak bir savaş halindeler.  8 ay boyunca israil ve Amerikan bombalarıyla yok edilen bir yerin yeniden inşasını önermek mantıksızdır." dedi.

ABD sadece bu yıl işgal rejimine 12.5 milyar dolar destek verdi ve Nisan ayında onaylanan 8.7 milyar dolara ek her yıl 3.8 milyar dolar daha verilecek.

İşgal rejimi Şucaiyye Mahallesi'ndeki binaların yüzde 35'ini yıktı İşgal rejimi Şucaiyye Mahallesi'ndeki binaların yüzde 35'ini yıktı

Yeniden inşa oylamasının, Cumhuriyetçiler ve ılımlı Demokratların savunma bütçesinde yaptıkları Gazze odaklı değişikliklerden sadece biri olduğuna dikkat çeken Senato Başkanı, yeniden inşa önerisi gibi bazı önerilerin Senato'da daha fazla dirençle karşılaşabileceğini belirtti.

ABD Filistin Hakları Kampanyası politika direktörü Muhammed Khader, "Temsilciler Meclisi'nin bu aşamada yasaya Filistin karşıtı değişiklikler getirmesi, Kongre'deki pek çok kişinin Filistinli seçmenlerinin yaşamlarına değer vermediğini bir kez daha teyit ediyor." dedi.

Khader, "Gazze'yi ve Filistin toplumunu yok etmek için vergi ödeyenlerden alınan para, israile silah ve istihbarat olarak sağlanırken Gazze'nin yeniden inşası için fonların bloke edilmesi, Kongre üyelerinin ABD'nin israilin zulmüne aktif bir şekilde katılma niyetinde olduğunu teyit etmektedir." dedi.

ABD, Gazze'ye yönelik saldırısı sırasında işgale mutlak destek verdi. Amerikan özel kuvvetlerinin karadaki işgal saldırılarına katılımına ilişkin raporların yanı sıra, Amerikan askeri uçakları işgale silah ve füze sağlamaya devam ediyor. 

Kaynak: İLKHA