Pakistan'da otobüs kazası: 28 ölü Pakistan'da otobüs kazası: 28 ölü

ABD’li yetkililere atfedilen haberlere göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Kurt Campbell, temmuz ayında darbeyle başa gelen Nijer Başbakanı Ali Mahamane Lamine Zeine, Washington'da temaslarda bulundu.

Niamey yetkililerinin, ABD askerlerini ülkeden çekme talebinde bulunduğu, bu talebin kabul edildiği ileri sürüldü.

Bu kapsamda çekilmenin ayrıntıları üzerinde görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Nijer'e bir ABD heyetinin gönderilmesi bekleniyor.

ABD'nin geçen yıla kadar Nijer'de 1000 askeri vardı ve ABD ordusu Hava Üssü 201 olarak bilinen bir insansız hava aracı üssü de dahil olmak üzere iki üste faaliyet gösteriyordu.

Üs, 2018'den bu yana Sahel bölgesindeki DAİŞ ve El Kaide bağlantılı örgüt mensuplarını hedef almak için kullanıldı.

Mart ayında Nijer, Washington tarafından "tek taraflı olarak dayatıldığını" belirterek ABD ile 2012 yılında imzalanan askeri iş birliği anlaşmasından çekilmişti.

Geçtiğimiz cumartesi günü Niamey'de binlerce kişi de, askeri rejimin geçen ay Washington ile iş birliği anlaşmasını iptal etmesinin ardından ABD askerlerinin ülkeyi terk etmesi talebiyle gösteri düzenledi.

Nijer'in darbeyle işbaşına gelen askeri hükümeti, topraklarında bulunan Fransız askerlerini sınır dışı ettikten sonra ocak ayında Rusya ile savunma iş birliğini arttırmayı kabul etmişti. 

Kaynak: İLKHA