ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Biden'ın talimatıyla Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS) olarak bilinen uzun menzilli füzelerin teslimatının yapıldığını fakat Ukrayna'nın talebi üzerine sevkiyatı duyurmadıklarını açıkladı.

Avrupa, göçmenleri çölde bırakmak için gizli operasyonları finanse etmekle suçlanıyor Avrupa, göçmenleri çölde bırakmak için gizli operasyonları finanse etmekle suçlanıyor

Patel, füzelerin martta açıklanan askeri yardım paketinin parçası olarak gönderilmeye başlandığını ve bu ay Ukrayna'ya ulaştığını kaydetti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da teslimatların "Rusya'nın Kuzey Kore'den balistik füze satın alıp Ukrayna'ya karşı kullanmasının ve sivil altyapıya yönelik saldırıların artmasının" ardından yapıldığını belirtti.

ATACMS füzelerinin yaklaşık 300 kilometre mesafedeki hedefleri vurma kapasitesine sahip olduğu bildirildi.

Kremlin dün yaptığı açıklamayla, Kiev'in ABD'den Rusya'nın daha derinlerine saldırmasına olanak tanıyacak uzun menzilli füzeleri teslim alması halinde Rusya'nın Ukrayna içindeki "tampon bölgesini" daha da genişleteceğini duyurmuştu. 

Kaynak: İLKHA