ÖSYM tarafından düzenlenecek ve 3 milyon 120 bin 878 adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı Adıyaman'da adayların ve ailelerin heyecanlı bekleyişiyle başladı..

YKS'nin bugün saat 10.15'te yapılacak birinci oturumu TYT 165 dakika sürecek. Sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimlerinden 120 soru yöneltilecek.

AYT ise yarın saat 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT'de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan 160 soru sorulacak.

3 milyondan fazla öğrencinin başvurduğu YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT )başladı. 120 soru için 165 dakikanın verildiği sınav 12.30’da sona erecek.

İmam hatip liseleri arasında 11 dilde münazara yarışmaları sonuçlandı İmam hatip liseleri arasında 11 dilde münazara yarışmaları sonuçlandı

Öğrenciler kadar ailelerin de heyecanlı olduğu sınav öncesi okulların bahçesinde bekleyen veliler çocuklarının başarılı bir sınav geçirmeleri için dua edip Kur'an-ı Kerim okudu. 

Sınavın sessiz bir ortamda yapılabilmesi için okul bahçesindeki ailelere sessiz olunması yönünde sözlü uyarılar yapıldı. Uyarılar dikkate alınmadığı takdirde ailelerin okul dışına çıkarılması yönünde de okul güvenliğinden sorumlu yetkililer tarafından duyuru yapıldı.

Sınava geç kalanların sınava alınmaması kuralı nedeniyle okul önleri ve okul bahçeleri erkenden gelen öğrenci ve velilerle doldu taştı. Güvenlik aramasından sonra içeri alınan öğrenciler bir yıllık emeklerinin karşılığını almak için sınava girdiler. Sınava bir yıl boyunca hazırlanan öğrencilerin sınav kaygısıyla bildikleri soruları da yanlış yapmamaları için günler öncesinden uzmanlar tarafından öğrencilere gerekli uyarılar yapılmıştı.

Sınava girecek olan öğrencilerin sınav malzemesi dışında üzerinde herhangi bir şey getirmemesi için sınav kâğıdı da uyarılan öğrenciler üzerlerinde kimlik ve sınav belgesi dışında getirdikleri malzemeleri emanet eşya için kurulan stantlara veya okul güvenliklerine teslim ettiler. Havaların sıcak olması nedeniyle erkenden gelen öğrenci ve veliler, ağaç ve duvar gölgelerinde toplanarak sınav saatinin gelmesini heyecanla bekledi. 

Kaynak: İLKHA