Almanya Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre Baden-Württemberg, Saksonya, Schleswig-Holstein gibi çeşitli bölgelerde operasyonlar düzenlendi.

Yaklaşık 700 kolluk kuvvetinin katıldığı operasyonlarda, darbe planlayanların muhtemel bir silah deposu tespit edilmeye çalışıldı.

Operasyonlarda şu ana kadar herhangi bir kişinin gözaltına alınmadığı açıklandı.

İşgalciler Lübnan'da bir aracı bombalardı: Bir şehit İşgalciler Lübnan'da bir aracı bombalardı: Bir şehit

Almanya'da 7 Aralık 2022'de darbe girişiminde buluna bir grubun tasfiye edildiği açıklandı. O süreçteki operasyonlarda 50'den fazla şüpheliden 25'i gözaltına alındı.

Operasyon ülke tarihinin en büyük operasyonlarından biri oldu. Aramalar Almanya'nın 16 federal eyaletinin 11'inde 130'dan fazla ev ve apartman dairesinde gerçekleştirildi.

Soruşturma, komplocu grubu "Reich vatandaşları" olarak da bilinen Reichsburgerlar olarak sınıflandırıyor. Bu hareket, 1980'li yıllarda Almanya'da ortaya çıktı ve şu anda yaklaşık 23 bin destekçisi var. Almanya'nın 1937 sınırları içerisinde var olduğuna inanan grup, mevcut hükümeti tanımıyor ve ülkenin savaş sonrası dönemde olduğu gibi Müttefikler tarafından işgal edildiğini ilan ediyorlar.

Reichsburgluların, sıklıkla askeri yeniden yapılanmalar ve kapalı toplantılar düzenledikleri, Alman yetkililerin verdiği belgeleri geçersiz saydıkları için kendi belgelerini bastıkları belirtiliyor. İstihbarat servisleri uzun süre hareketin çok parçalı olması ve herhangi bir yapıya sahip olmaması nedeniyle anayasal düzene tehdit oluşturmadığına inanıyordu. Örgütün radikalleşmesinin 2010'ların ortalarında başladığı tahmin ediliyor. 

Kaynak: İLKHA