"Yeni soykırımlara hayır! Refah'ta katliama hayır!" sloganıyla Ankara Filistin Dayanışma Platformu öncülüğünde bir araya gelen Ankaralılar, işgalci siyonistlerin Filistin'in Refah kentindeki saldırısını, siyonist işgal rejiminin katliam ve soykırım ortağı ABD'nin Büyükelçiliği önünde yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.

Sık sık tekbirlerin getirildiği ve sloganların atıldığı basın açıklaması öncesi Özgür-Der Ankara Şube Başkanı Yasemin Öğüt, HAK-İŞ Filistin Komitesi Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ve MAZLUM-DER Genel Başkan Yardımcısı Ali Dalaz birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından küçük çocuklar tarafından 'Bir sabah gelecek kardan aydınlık' ezgisi seslendirildi.

"Filistin halkı 75 yılı aşkın bir süredir kendi vatanında mülteci durumuna düşürülmüştür"
Ankara Filistin Dayanışma Platformu adına Genç Safa Başkanı Ramazan Yılmaz, basın açıklamasını okudu.

Filistin ve Kudüs'ün 100 yılı aşkın bir süredir işgal altında olduğunu hatırlatan Yılmaz, Filistin halkının da 75 yılı aşkın bir süredir kendi vatanında mülteci durumuna düşürüldüğünü belirtti.

Yılmaz, "Varlığını korumaya çalışan Filistin halkı, anne karnındaki bebeğinden ölüm döşeğindeki hasta ve yaşlısına kadar istisnasız bir şekilde zulme, katliamlara, soykırıma maruz bırakılmaktadır. 7 Ekim 2023’den bu yana Filistinli Müslümanlara yönelik zulmü artıran, her türlü katliamı yapmaktan çekinmeyen Siyonist İsrail rejimi geçtiğimiz günlerde Refah Sınır kapısına operasyonlara başlamıştır. Gazze’de aylarca devam eden sistematik cinayetleri ile 35 bin insanın ölümüne sebep olan bu terör yapısı Refah’ta da katliama hazırlanmaktadır. Binlerce daha kadının, çocuğun ve yaşlının ölümü için kuduz köpekler misali salyalarını akıtmaktadır. Binlerce daha masum insanın, Müslümanın öldürülmesi ile kendi bakiyesini garanti altına alacağı hülyasına düşmektedir. Bu hülyanın ufacık da olsa gerçekleşmesi ihtimali için tüm varlığını seferber etmeye ve işbirlikçi ABD başta olmak üzere her türlü desteği arkasına almaya kararlıdır. Tüm bu suçları işlerken Refah sınır kapısından giren insani yardımı kesmeye, Gazze içerisindeki Müslümanların yaşamı için elzem olan gıda, su ve ilaç desteğini bitirmeye çalışmaktadır." dedi.

"Siyoniste zarar verecek en küçük adım dahi küçük görülemez"
Açıklamasının devamında Yılmaz, şunları aktardı:"Ancak şaşırtıcı olan düşmanın, kafirlerin ve zalimlerin kararlılığı karşısında Müslümanlar tepkisizliği ve yöneticilerin sessizliğidir. Halbuki Müslümanların, siyonist Yahudi’nin savunmasız sivilleri katletme kararlılığı karşısında geceleri yatağında rahat uyuyabilmesi, yemek yiyebilmesi ve günlük hayatına devam edebilmesi imkânsız olmalıdır. Yaşanan bu zulümüm iliklerimize kadar hissetmek mecburiyetindeyiz. İliklerimize kadar hissedip, o hisse göre pozisyon belirlemek mecburiyetindeyiz. Filistinli Müslümanlar, hiçbir otorite tanımadan, siyonistlere ve işbirlikçilerine karşı destansı bir mücadele verirken kayıtsız kalanlara buğz etmek mecburiyetindeyiz. Siyoniste zarar verecek en küçük adım dahi küçük görülemez. Bu basın açıklamaları bittikten sonra evlerimize dönüp ertesi gün bir önceki gibi geçirilemez. Basın açıklamalarımızı kıymetli ve anlamlı kılacak şekilde hareket etmeliyiz. Bir yandan boykotu en şiddetli şekilde uygulayacak, basın açıklamalarını en sert ve en geniş katılımla yapacağız. Çocuklarımıza Filistin’i, Kudüs’ü ve Gazze’deki mücahitleri anlatacağız. Onlara Kudüs ile İstanbul’un; Gazze ile Diyarbakır aynı şey olduğunu öğreteceğiz. Arkamızda Filistin ve Kudüs için mücadele edecek, en azında Allah için buğz etmeye devam edecek nesiller bırakacağız."

Yılmaz, dünyanın dört bin yanında üniversite kampüslerinde intifada ateşini yakan vicdan ve yürek sahibi üniversiteli gençlere selam göndererek, "Selam olsun o gençlere ki siyonist israilin en büyük destekçisi olan batının göbeğinde ahlak, vicdan ve insaniyet örneği oluyorlar. Dünyanın dikkatini yeniden yeniden Gazze’ye çekiyorlar. Lisan-ı hal ile cihad ve tebliğ yapıyorlar." ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklaması, İlahiyatçı Abdurrezzak Ateş Hoca'nın yaptığı dua ile program son buldu. 

Bursa'da yedek parça fabrikasında yangın Bursa'da yedek parça fabrikasında yangın
Kaynak: İLKHA