Gazze özel "1 dünya Ankara'ya" temasıyla Kuzey Ankara Kongre ve Kültür Merkezi'nde Senegal asıllı Türkiye vatandaşı Kazim Kasongo sunumuyla başlayan programda Beninli ve Nijerli iki öğrencinin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Programın açılışında konuşan Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hanefi Sinan, bir kardeşlik hareketi olan Derneğin amacının yeryüzünde iyiliği hakim ve güçlü kılmak olduğunu söyledi.

Sinan, "Ahlak, sevgi ve maneviyat derneğin sacayaklarıdır. Bugün Müslümanlar yeryüzünde zayıf değiller, sayısal olarak küçük değiller, ekonomik anlamda problemli değiller. Peki sorun ne? Sorun birbirlerini sevmiyorlar ve bir arada değiller. Sorun parçalılar ve kötülük tarafından her biri ayrı ayrı yok ediliyor. O zaman ne yapacağız? Bu 3 temel sacayağı üzerinde yeni köprüler kuracağız ve bu köprülerle hep birlikte yaşanabilir bir dünya kuracağız." dedi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Abdullah Muhammed İslam ise tarihin en karanlık döneminden geçildiğini belirterek, başta Gazze olmak üzere dünyanın dört bir yanında kötü durumlara şahitlik ettiklerine dikkat çekti.

Yapılan açılış ve selamlama konuşmalarının ardından program, Senegal'den eğitim için Türkiye'ye gelen öğrenci Musti Kusti, eğitim ve sosyal yaşantısından bazı anılarını anlattı.

Rap sanatçısı Resul Aydemir, verdiği konserde eserlerini seslendirdi.
"Allah, insanları potansiyeli ve imkanları dahilinde imtihana çekecek"

Sinema ve gösteri sanatları istatistikleri açıklandı Sinema ve gösteri sanatları istatistikleri açıklandı

Pakistan asıllı Amerikalı alim Abu Ammaar Yasir Qadhi, verdiği konferansta, siyonist işgalcilerin saldırısı altındaki Gazze'de yaşananlara işaret ederek, Allah'ın, kendisine inananlarla inanmayanları ayırt etmek ve inananları ödüllendirmek için acılar yaşattığını söyledi.

Allah'ın zorluk verdiği kişilerin derecesini yükselttiğini belirten Qadhi, yaşadıkları sıkıntılardan dolayı Gazzelilerin de derecesini yükselttiğini ifade etti.

Qadhi, kişinin, "acı çeken insanları iyileştirmek için ne yapabilirim" diye kendisine sorması gerektiğini dile getirerek, "Allah, kimlerin iyi olduğunu, kimlerin kötülüklerle savaştığını görmek ister. Ben bir kişiyim, Gazze'deki olaylar için nasıl katkıda bulunabilirim diyebilirsiniz. Öncelikle Allah, ahiret gününde sana verdikleri nazarında neler yapabildiğine bakacak. Allah insanları kendi potansiyeli ve imkanları dahilinde imtihana çekecek. O yüzden hepimiz öncelikle kendi çevremizi değiştirmeye çalışalım. Daha sonra bunun bölgesel, ulusal ve uluslararası boyuta geldiğini göreceksiniz." dedi.

Türkiye'de öğrenim gören dernek üyesi yabancı öğrenciler, ülkelerine özgü eşyaları sergiledi.

Kaynak: İLKHA