İşgalci siyonistlerin saldırıları nedeniyle okula gidemeyen Gazzeli çocuklara dikkati çekmek amacıyla Ankara Filistin Dayanışma Platformu öncülüğünde "Gazze Karne Etkinliği" gerçekleştirildi.


Ankara'da "Gazze'de okullar erken kapandı, insanlık sınıfta kaldı" sloganı ve "Mezunu Olmayan Şehir Gazze!" temasıyla düzenlenen etkinliğe, tedavi için Ankara'da bulunan Gazzeli aileler ve çocuklarının yanı sıra birçok aile ve öğrenci katıldı.

Gazzeli çocukların Filistin'in geleneksel dansı dabke gösterisi yaptığı programda, üzerinde Türk ve Filistin bayraklarının olduğu uçurtmalar uçuruldu, Filistin temalı yazıların olduğu balonlar havaya bırakıldı.

Gazze'deki çatışmaların fotoğraflarının sergilendiği etkinlikte, Filistin'e destek içerikli pankartlar ve dövizler alana asıldı.

Etkinlikte öğrenciler tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti oldu. Etkinlikte ayrıca İlknur Koçaytaç tarafından "Filistin bizim neyimiz olur?" ve Gül Nihal Özkan tarafından "Savaş ve çocuk" başlıklarında sunumlar yapıldı.

Gazzeli misafir öğrencilerin dilinden "Savaşta çocuk olmak" konusu işlendi. Etkinlikte Gazzeli misafir öğrencilere sembolik olarak karne takdimi yapıldı. Müzik ve sahne etkinlikleriyle devam eden program Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın imamlığında akşam namazı kılındı. Program geç saatlere kadar sahne etkinlikleriyle devam etti.

Ankara Filistin Dayanışma Platformu Dönem Sözcüsü Aziz Oğuzhan Karaman, etkinlikle ilgili konuştu.

Son 5 günde 4 bin 466 firari yakalandı Son 5 günde 4 bin 466 firari yakalandı

Karaman, "Gazze'deki öğrenciler için karne etkinliğini düzenledik. Bunu düzenlerken temel amacımız şuydu; israilin Gazze'de yaptığı soykırım sonucu katledilen 16 binden fazla çocuk var ve 8 aydan bu yana okullar bombalandı eğitim yok. Türkiye'de cuma günü tüm öğrenciler karnelerini alacaklar ama Gazze de ise yıl boyu eğitim olmadı. Bu sebeple Gazze'deki öğrenciler karne alamayacak. Bu temada Gazze'de katledilen çocukların soykırımını insanlara anlatmak için etkinlik düzenledik. Soykırımı anlatan fotoğraf sergileri var. Bir taraftan da öğrencilere dikkat çekiyoruz. Etkinliğimiz iki aşamada ilk aşaması saat 18'e kadar öğrencilerin etkinlikleri, saat 18'den sonra da yazarların Filistin konusunda konuşmaları olacak. Sanatçılarımız sahneye çıkacak. Filistin direnişinde Hanzala karakteri meşhur bir karakter. Kukla sanatçımız Hanzala'yı oynayacak. Hanzala ilk defa konuşacak temayla bunu yapacağız. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Baş İmamı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ve hocanın imamlığında akşam namazı eda edilecek." dedi. 

Kaynak: İLKHA