Diyarbakır'da meydana gelen ve "asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremlerde 6 yapı yıkıldı. Galeria Sitesi, Serin-2, Dündar, Yoldaş, Sözel ve Hisami apartmanlarında 412 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

A W135588 09

Depremin ardından devletin tüm kurumları, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin yardımıyla yaralar sarılmaya çalışıldı. Depremzedeler, uygun yerlere yerleştirildi. İlk olarak çadır kent kuruldu, daha sonra Kayapınar ilçesindeki 621 konteyner kente 2,400 depremzede yerleştirildi ve burada ihtiyaçları karşılandı.

Ayrıca, Bağlar ilçesinde kırsal Oğlaklı Mahallesi'nde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ tarafından yapılacak konutlar için yer belirlendi ve 6,040 konutun yapımına başlandı. Kırsal ve şehir merkezindeki 1,423 konutun tamamlanmasıyla hak sahiplerine teslim edilme aşamasına gelindi, diğer konutların yapımı devam ediyor.

Deprem sürecinde Diyarbakır'da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 200 binden fazla vatandaşa psikososyal destek sağlandı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından depremde yıkılan binalardaki kusurların tespitine ilişkin başlatılan soruşturma "Deprem Soruşturma Bürosu" tarafından yürütüldü. Müteahhitler ve arsa sahipleri de dahil olmak üzere 9'u tutuklu, 5'i tutuksuz ve 5'i aranan toplam 19 sanık hakkında iddianameler hazırlandı ve kabul edildi.

Muhammed Recai Arslan Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nda Berat Kandili buluşması Muhammed Recai Arslan Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nda Berat Kandili buluşması

Asrınn

Mahkemeler, tutuklu sanıkların duruşmalarını erteleyerek daha fazla delil toplama sürecine geçti. Örneğin, Yenişehir ilçesindeki Galeria B Blok'a ilişkin yargılanmalar 26 Şubat 2024'e ertelendi.

Depremin mağdurlarından Hülya Andiç ve Lamia Ekinci, yaşadıkları travmayı anlattılar. Evlerini kaybettikten sonra konteyner kentte yaşamaya başladıklarını ve normal yaşamlarına geri dönmeyi beklediklerini dile getirdiler.

Kaynak: İHA